Kuzey Makedonya’nın yeni başbakanı Dimitar Kovaçevski, dün Meclis’ten güvenoyu alan yeni hükümetin tam meşruiyete sahip olduğunu ve hemen çalışmaya başlayacaklarını söyledi.

Makedonya Sosyal Demokratlar Birliği (SDSM) Genel Başkanı ve Başbakan Dimitar Kovaçevski, dün Meclis kürsüsünde yaptığı konuşmada, Hükümetin meşruiyetinin tartışmaya kapalı olduğunu söyledi.

Çoğunluğun artan desteği ile hükümetin önümüzdeki iki buçuk yıl boyunca görevde olacağını kaydeden Kovaçevski, “Seçimlerin 2024 yılında olacağını açıkça ve yüksek sesle tekrarlıyorum. O zamana kadar, ülke vatandaşlarının ekonomisini ve yaşam kalitesini iyileştirmeye adanmış olarak çalışacağız.” dedi.

Muhalefete vatandaşların çıkarı için en iyi kararların alınabilmesi için yapıcı olma çağrısında bulunan Kovaçevski, “Hemen işe başlıyoruz. Hükümetin yarınki oturumunda enerji krizine çözümler getirmeye başlayacağız. Yarın, Avrupa entegrasyonunu hızlandırmak hakkında konuşacağım yeni Alman Avrupa Bakanı ile bir görüşmem olacak. Salı günü, saygı, destek ve Makedon kimliğinin korunmasına dayalı yeni bir işbirliği kurmak istediğimiz Bulgaristan’ın yeni Başbakanı Kiril Petkov’u büyük bir zevkle ağırlayacağım.” ifadelerini kullandı.

Kovaçevski, Hükümetin emekli maaşlarına zam ve vatandaşların alım gücünü artırmak için çalışmalara devam edeceğini sözlerine ekledi.

Önceki Haber

Sınır dışı edilen Novak Djokovic, Avustralya’ya 3 yıl giremeyecek

Sonraki Haber

Balkan Türk Edebiyatının önemli isimlerinden Nusret Dişo Ülkü vefat etti