Kovaçevski: Hükümet istikrarlı bir çoğunlukla çalışıyor

Kuzey Makedonya Başbakan Dimitar Kovaçevski bugün yaptığı açıklamada, Hükümetin şu anda istikrarlı bir çoğunlukla çalıştığını ve herkesin buna tanık olduğunu söyledi.

Başbakan Dimitar Kovaçevski, Gostivar Devlet Hastanesi ziyareti sonrasında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Ülkede biri Avrupa Kuzey Makedonyası için, diğeri ise ülkenin Avrupa Birliği’ne katılımına karşı olmak üzere iki akımın olduğuna dikkati çeken Kovaçevski, “Bir akım, AB ile müzakere eden, AB ile üstlendiği yükümlülüklerini yerine getirmek isteyen, Makedon dilini ve Makedon halkının kimliğini ve tüm kültürel ve özelliklerini koruyan bir Avrupa Kuzey Makedonyası için çaba gösteriyor.” dedi.

Diğer akımın ise ülkenin Avrupa Birliği’ne katılımına karşı olduğunu kaydeden Kovaçevski, “Diğer akımı 11 yıldır bu ülkede gördük, o dönemki AB raporlarını karşılaştırırsak o zaman hukukun üstünlüğünün, demokrasinin vs. olmadığı esir bir ülke olarak nitelendirildiğimizi görürüz.” değerlendirmesinde bulundu.

Birkaç gün önce sunulan AK Raporuna bakıldığında ülkenin tüm alanlarında ilerleme yaşadığının görüldüğünü ifade eden Kovaçevski, bu raporların tarihinde ilk kez Hükümetin muhalefetten daha iyi derecelendirildiğini belirtti.

Muhalefette bu sürece dahil olmak isteyen siyasi partiler varsa hükümet çoğunluğuna Meclis organları aracılığıyla katılabileceğini söyleyen Kovaçevski, “Bu yüzden aldığım kararları siyasi kariyerim için vermiyorum. Bunları şimdiki ve gelecek nesillerin geleceği, daha yüksek maaşları, daha iyi işleri olması ve demokrasinin hakim olduğu, suç ve yolsuzluğun olmadığı, hukukun hakim olduğu bir ülkede yaşayan bu gençlerin geleceği için giyiyorum.” diye konuştu.

Read Previous

Yunanistan’da tepki üzerine “Kur’an-ı Kerim” yazılı top satışı durduruldu

Read Next

Ekonomi Bakanı: Başka ülkelere bağımlı değiliz, kendimizi tam yerli elektrik üretimine hazırladık