Kovaçevski: Hedefimiz AB olarak kalmalı

Kuzey Makedonya Başbakanı Dimitar Kovaçevski, şartların ne kadar çabuk yerine getirileceğinin bize bağlı olduğunu ve hedefin AB olarak kalması gerektiğini söyledi.

Başbakan Dimitar Kovaçevski bugün Üsküp Ekonomik ve Mali Forumu’nun (SEFF) açılış konuşmasında, AB üyelik sürecinin her iki taraf için de karşılıklı yarar sağladığını söyledi.

Avrupa’nın, daha önce hiç olmadığı kadar Batı Balkan ülkelerine döndüğünü kaydeden Kovaçevski, ‘’Nispeten kısa bir süre içinde bölge ülkeleri, gelecekteki üye olarak dijitalleşmenin, teknolojik ve yeşil kalkınmanın faydalarından yararlanmak için kurumsal ve yapısal reformları yoğunlaştırmanın yanı sıra küresel pazarın rekabet gücünü güçlendirme fırsatına sahiptir. AB üyeliği, Birliğin Avrupa entegrasyonunun genişletilmesi ve derinleştirilmesine yönelik coşkusuna ve aynı zamanda aday devletlerin temel Avrupa değerlerine saygı duyarak gerekli yüksek kriterleri ve standartları karşılama çabalarına bağlıdır.’’ ifadelerini kullandı.

Batı Balkan ülkelerine Birliğe entegre olmaları için gerçek bir şans verdiğini ifade eden Kovaçevski, bu yılın Mayıs ayında Bratislava’da düzenlenen forumda Avrupa entegrasyon sürecini hızlandırma ortak hedefini destekleyen Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen tarafından açıklanan Batı Balkanlar planının özellikle önemli olduğunu vurguladı.

Read Previous

Dr. Özlem Kurt’tan edebi bir eser

Read Next

‘’Bosna Hersek örneğini takip ederek en yüksek Avrupa standartlarına göre bir hapishane inşa etmeliyiz’’