Kuzey Makedonya Başbakanı Dimitar Kovaçevski, gelişmiş belediyelerin daha güçlü ekonomi anlamına geldiğini söyledi.

Başbakan Dimitar Kovaçevski, Yerel Özyönetim Birimleri Birliği’nin (ZELS) 50. yıldönümü vesilesiyle düzenlenen programda yaptığı konuşmada, merkezi ve yerel yönetimlerin iş birliğinin çok önemli olduğunu ve gelişmiş belediyelerin daha güçlü ekonomi anlamına geldiğini söyledi.

Hükümetin amacının tüm kaynakları ülkenin genel kalkınmasına yönlendirmek olduğunu kaydeden Kovaçevski, “Devlet dengeli bölgesel kalkınmayı güçlü bir şekilde desteklemekte ve bu nedenle belediyelerde daha iyi yaşam koşulları için altyapı projeleri ve mali bağımsızlıklarını artıran projeler uygulamaktadır.” ifadelerini kullandı.

Mali yerelleşmeyi teşvik etmek için üç ana sütun aracılığıyla bir reformun uygulandığını hatırlatan Kovaçevski, bunların belediye gelirlerinin büyümesi, borç geri ödemesi ve şeffaf operasyonlar olduğunu belirtti.

Altyapı projelerinin önemine dikkati çeken Kovaçevski, “Bu yüzden Hükümet, TAV programı aracılığıyla değeri 49,7 milyon avro olan 94 projeyi hayata geçiriyor. Bazıları tamamlandı, bazıları ise son aşamada ve 2022’de uygulanmalı ve tamamlanması için son tarih 2023.” değerlendirmesinde bulundu.

50 yıl önce 34 belediyenin birleşmesi ile kurulan ZELS, bugün 80 belediye ve Üsküp Büyükşehir Belediyesi’ni kapsıyor.

Önceki Haber

Türkiye’de kapalı mekanlardaki maske kullanma zorunluluğu tümüyle kaldırıldı

Sonraki Haber

Akaryakıta yeni zam