Kovaçevski: Geleceğimiz AB’de, sokaktaki holiganlar bizi durduramayacak

Kuzey Makedonya Başbakanı Dimitar Kovaçevski, ülkenin geleceğinin Avrupa Birliği’nde (AB) olduğunu ve sokaklardaki holiganların kendilerini durduramayacağını söyledi.

Başbakan Dimitar Kovaçevski, ülkenin AB üyelik süreci ve birkaç gündür devam eden protestolara ilişkin sosyal medya hesabından açıklamalarda bulundu.

Vatandaşlar için ölümle sonuçlanmayan dünkü olayları şiddetle kınadığını belirten Kovaçevski, “Hiçbir isyan, sivillerin silah kullanmasını, taşlamayı, devlet malına zarar vermeyi, birinin hayatına tecavüzü haklı gösteremez.” dedi.

Kovaçevski, “Memnuniyetsizliği barışçıl protesto yoluyla ifade etmek anayasal olarak garanti edilen bir haktır ve bu Hükümet şimdiye kadar defalarca demokrasinin vatandaşların elinde olduğunu ve hiç kimse onları bu hakkı inkar etmeyecektir ve kanıtlamıştır. Ancak nefret ve şiddet çözüm değildi ve hiçbir zaman da hiçbir şeyin çözümü olmayacak. Son gelişmelere göre sokaktaki holigan davranışlarının tek kaybedeni Kuzey Makedonya Cumhuriyeti.Siyasi aktörleri, vatandaşları şiddet içeren protestolara dahil etmemeye ve onlara yanlış vaatlerde bulunmaya çağırıyorum. Bu tür senaryolar zaten hepimiz tarafından iyi bilinmektedir.” ifadelerini kullandı.

Büyük bir güç arzusu nedeniyle kurban rolünü oynama konusunda aşılmaz bir eğilime sahip olan politikacıların korkunç bir örneğini gördüklerini kaydeden Kovaçevski, muhalefeti vatandaşları manipüle etmekle suçladı.

Kuzey Makedonya’da kurumların çalıştığını ve dolayısıyla her sorunun diyalog yoluyla çözüldüğünü ifade eden Kovaçevski, “NATO üyesi bir ülke böyle çalışır, geleceği AB olan bir ülke böyle çalışır, Kuzey Makedonya da böyle çalışır Sayın vatandaşlar, Biz hükümet olarak hiçbir noktada Makedon kimliğini ve Makedon dilini sorgulamadık. Vatandaşın onurunu korumak bizim görevimizdir ve bunu yapıyoruz. Biz bir Avrupa hükümetiyiz ve Avrupa değerlerini savunuyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Read Previous

Arnavutluk, Açık Balkan ülkeleri ve Kosova’ya gümrüğü kaldırıyor

Read Next

İngiltere Başbakanı Johnson partisinin liderliğinden istifasını açıkladı