Kovaçevski: Bu hükümetler arası konferansla K. Makedonya AB’ye tam üyelik yolundaki son aşamasına başlıyor

Başbakan Kovaçevski, hükümetler arası konferansı başlamadan önce yaptığı açıklamada, “Bu hükümetler arası konferansla Kuzey Makedonya AB’ye tam üyelik yolundaki son aşamasına başlıyor ” dedi.

Kuzey Makedonya Başbakanı Dimitar Kovaçevski, “Bugün bizim için tarihidir. 17 yıl sonra, vatandaşlarımız, onlarca devlet liderimiz, siyasi temsilcilerimiz, akademik ve bilim çalışanları, iş insanları, gazeteciler, medya çalışanları ve binlerce memur uzun yıllar özveriyle çalıştı” şeklinde konuştu.

Başbakan Kovaçevski, hükümetler arası konferansın, AB Konseyi’nin Mart 2020’den itibaren aldığı kararı pratik olarak işlevsel hale getirdiğini ve Kuzey Makedonya ile vatandaşlarının büyük Avrupa ailesine kabul sürecini başlattığını belirtti.

Kovaçevski, “Brüksel’e giden yol uzundu. Kuzey Makedonya, 2004 yılında resmen tam üyelik başvurusunda bulundu ve 2005 yılında aday statüsü kazandı.” dedi.

Başbakan, Avrupa Komisyonu’nun müzakerelerin başlaması için ilk tavsiyeyi 2009’da verdiğini ve AB Konseyi’nin Mart 2020’de oybirliğiyle aldığı bir kararla onayladığını söyledi.

Read Previous

Türk hakem Kardeşler, Karadağ ekibi Sutjeska’nın maçını yönetecek

Read Next

Kovaçevski: Avrupalı ​​geleceğimize doğru ilk adım atıldı