Kovaçevski Belgrad’daki enerji panelinde konuştu: Yenilenebilir enerji kaynakları bölgenin geleceğidir

Kuzey Makedonya Başbakanı Dimitar Kovaçevski, Sırbistan’ın başkenti Belgrad’da, Norveç’ten yatırımcıların katıldığı Batı Balkan ülkelerindeki yenilenebilir enerji kaynaklarına yatırım fırsatları üzerine bir panele katıldı.

Başbakan Dimitar Kovaçevski burada yaptığı konuşmada, “Kuzey Makedonya Cumhuriyeti, Batı Balkanlar’dan refah ve kalkınma odaklı bir ülke olarak, kısa ve uzun vadede önlem ve modeller benimsediği enerji istikrarı ve bağımsızlığının sağlanması için yoğun bir şekilde çalışmaktadır.” dedi.

Başbakan Kovacevski, Kuzey Makedonya’nın dünya enerji krizi koşullarında enerji istikrarını sağlamaya odaklandığına işaret ederek, yerli elektrik üretimi için tüm kapasitelerin etkinleştirilmesiyle şimdiye kadar başarıyla uygulanan kısa vadeli bir planın bulunduğunu kaydetti.

Kuzey Makedonya’nın, Batı Balkanlar bölgesinde, 2019 yılında AB Yeşil Anlaşması sütunlarına dayalı olarak Enerji Sektörünün Gelişimi için bir Strateji benimseyen ilk ülke olduğunu kaydeden Kovaçevski, “Eski bir linyit madeninin bulunduğu alana 120 MW’lık bir güneş enerjisi santrali inşa ettiğimiz Oslomey, Kırçova’daki eski bir kömür yakıtlı elektrik santralinin yerini alacak bir projeyi uygulayan ilk ülkeyiz. Bu, Kuzey Makedonya’nın enerji geçişine yönelik somut bir adımdır ve enerji sektörümüzün karbondan arındırılması ve dolayısıyla ekonomimizin karbondan arındırılması için güçlü bir irade göstermektedir.” ifadelerini kullandı.

Read Previous

Tarihi ve doğal güzellikleriyle sonbaharda da kendine hayran bırakan şehir: Mostar

Read Next

Prizren ve Gostivar takımları hazırlık maçında karşı karşıya gelecek