Kovaçevski: Anayasa değişiklikleri tüm milletvekillerinin yükümlülüğü olmalı

Kuzey Makedonya Başbakanı Dimitar Kovaçevski, anayasa değişikliklerinin tüm milletvekillerinin yükümlülüğünde olması gerektiğini söyledi.

Başbakan Dimitar Kovaçevski, Adalet Bakanlığı bünyesinde oluşturulan ülkenin AB’ye katılımı için zaruri olan anayasa değişiklikleri çalışma gruplarına hangi partilerin katılıp katılmayacaklarını beklediklerini söyledi.

Ülkede iki konseptin bulunduğunu dile getiren Kovaçevski, “Biri NATO ve AB üyesi Kuzey Makedonya’yı destekleyen siyasi partiler ve Sol liderliğindeki ikinci bir siyasi parti grubumuz ve onların rehinesi VMRO-DPMNE var, bunlar ülkenin NATO ve AB üyeliğine karşı çıkanlar. Ve bu tarihte doğrulandı. Bugünkü muhalefet NATO kararlarının hiçbirine oy vermedi. Makedon dilinin ilk kez AB üye devletlerinin diğer tüm dillerinin listelendiği bir anlaşmanın parçası olduğu Frontex anlaşmasına oy bile vermediler.” ifadelerini kullandı.

Yaşam standardının iyileştirilmesi, demokratik kurumların daha üst düzeyde tanıtılması ve AB üyeliği gibi önemli kararların bir kişinin kariyerine rehin bırakılamayacağını söyleyen Kovaçevski, “Bunlar Meclis’deki tüm milletvekillerinin yükümlülüğüdür. Günümüzün ve gelecek nesillerin Avrupa’nın geleceğini güvence altına alacak kararlar almak gerekir.” değerlendirmesinde bulundu.

Read Previous

Osmani: Özerklik tehdidi yok

Read Next

UEFA Şampiyonlar Ligi’nde İstanbul için geri sayım başlıyor