Kovaçevski, 2022 Batı Balkanlar Yatırım Zirvesi’nde konuştu

Kuzey Makedonya Başbakanı Dimitar Kovaçevski, Londra’da düzenlenen 2022 Batı Balkanlar Yatırım Zirvesi’nde konuşma gerçekleştirdi.

Başbakan Dimitar Kovaçevski, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) tarafından Londra’da düzenlenen 2022 Batı Balkanlar Yatırım Zirvesi’nde yaptığı konuşmada, Kuzey Makedonya’nın yatırımcıların paralarını yatırmaları için iyi bir destinasyon olduğunu söyledi.

Ülkedeki yatırım imkanlarından söz eden Kovaçevski, “Makroekonomik istikrar sunuyoruz, yirmi yıldır istikrarlı bir para birimimiz var ve aynı zamanda hem yabancı hem de yerli yatırımcılar olmak üzere ülkedeki herkes için geçerli olan iyi bir çekici teşvik sunuyoruz.” dedi.

Yatırımcıların makroekonomik istikrar ve iş yapma kolaylığı ile ülkede var olan altyapıyla ilgilendiklerini kaydeden Kovaçevski, “İlk konuda, Kuzey Makedonya yatırımcılara istikrarlı bir makroekonomik tablo sunuyor, yatırım seviyesi GSYİH’nın yüzde 60’ı ve Standard & Poor’s ve Fitch ülkenin istikrarlı notunu ve istikrarlı bir geleceği olduğunu doğruladı. Kriz zamanlarında bile istihdam arttı ve işsizlik oranı düştü. 2021’deki enflasyon oranı, elektrik fiyatlarındaki artışa rağmen düşük” değerlendirmesinde bulundu.

Read Previous

Ukrayna ve Rusya heyetlerinin Belarus sınırındaki görüşmesi başladı

Read Next

AB ülkelerinin savunma bakanları Ukrayna’ya askeri yardımları görüşüyor