Kosova’ya vizesiz Avrupa kapısı açıldı

AB Komisyonu’ndan beklenen Kosova kararı çıktı.

AB komisyonun Kosova için vize muafiyeti konusundaki tavsiye kararı olumlu çıktı. Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, Schengen ülkelerine yapılacak seyahatlerde Kosova vatandaşları için vizelerin kaldırılması yönünde tavsiye kararı aldı.

20160504132641395620-580x400

Çollaku: Amaçlarımızdan birine daha ulaştık

Avrupa Komisyonu’nun Kosova için vize muafiyeti tevsiyesinde bulunmasını Entegrasyon Bakanı Bekim Çollaku, tarihi başarı olarak niteledi.
Avrupa Komisyonu tavsiye kararını yakından takip eden Entegrasyon Bakanı Bekim Çollaku, “sonunda bir amacımıza daha ulaşmış bulunuyoruz. Bu Avrupa Entegrasyon sürecinde tarihi günlerden biri. Karar, hükümet, meclis ve ülke kurumlarının ortak yürüttüğü çalışmayla yol haritasında belirlenen kriterlerin başarıyla yerine getirilmesinin bir sonucudur. Süreci sonuna kadar götürmeye kararlıyız. Avrupa Komisyonu’nun kararı, Kosovalıların yıl sonuna kadar AB ülkelerine vizesiz seyahat edebilecekleri inancımı daha da güçlendirdi. Bunun için daha çok çalışmaya devam edeceğiz. Ancak bugün herkesin alınan karardan gurur ve mutluluk duyması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Büyükelçilikler önünde kuyruklar oluşturmayacağız

Kosova Cumhurbaşkanı Hasim Thaçi, Avrupa Komisyonu tarafından Kosova’ya vize muafiyeti hakkında olumlu karar çıkmasının hemen ardından yaptığı açıklamada, uzun yıllar izolasyona maruz kalan Kosovalıların bundan böyle büyükelçilikler önünde kuyruklara gİrmeyeceklerini ve vize başvurularına red cevabı almayacaklarını belirtti.

Cumhurbaşkanı Thaçi, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada “armağan kazanmadık, ortak çalışmalarımızla vize muafiyetini hakettik. Ortaklaşa çalışırken hiç bir sınır bizi durduramaz. Vize muafiyeti kararı nedeniyle, UEFA’ya üyelik nedeniyle tebrikler. Tarihi bir hafta” ifadesini kullandı.

Kaynak: Kosovaport

Read Previous

Türkiye’nin “Uğur“ derin dondurucu şirketi “Roka Mandolina” ile yeni tüketicilere ulaşmayı hedefliyor

Read Next

Makedonya büyükelçisinden güven mektubu

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *