Kosova Bakanlar Kurulu, 2021 bütçe ödeneklerinin gözden geçirilmesi önergesini onayladı.

Maliye, Çalışma ve Transferler Bakanı Hekuran Murati, bu yıl için bütçenin gözden geçirilmesiyle 2 milyar 516 milyon Euro olacağını söyledi.

“Mali yılın ilk yarısında ağırlıklı olarak mali göstergeler olmak üzere izlenen ekonomik göstergeler ve bu göstergeler beklenenden daha hızlı bir iyileşmeye işaret ediyor. Hükümet bu gözden geçirme yoluyla salgını yenmeyi ve nüfusu aşılamayı hedefliyor. ” şeklinde konuşan Bakan Murati, “ Hükümetin bir diğer önceliği de pandemi olmadan takip etmesi gereken ekonomik toparlanmayı ele almaktır. Makroekonomik gelişmeler açısından bakıldığında, mevcut tüm göstergeler, makro-mali ekonomik aktivitede ilk tahminlere göre beklenenden daha belirgin bir toparlanma gösteriyor. ” dedi.

Bakan Murati, ” Bütçe gelirleri 2021 yılının ilk 5 ayında oldukça tatmin edici bir performans göstermiştir. Bu faktörler, tahminlerimiz ekonomik büyüme için nominal olarak yüzde 7,9’luk bir toparlanma gösteriyor. 2021 2 milyar 516 milyon avro ve gelirler 2 milyar 43 milyon avro olacak. Daha önceki rakamlarla bu bütçeye 2023 yılında ulaşılması öngörülüyordu. Bu gözden geçirme ile 2023’ün sonuçlarını iki yıl önce elde ediyoruz ” ifadelerini kullandı.

Toplantıda söz alan Kosova Savunma Bakanı Armend Mehaj drone alımı için 4,6 milyon Euro’luk mali destek talep etti.

” Savunma Bakanlığı’nın istihbarat için kapasite geliştirme ihtiyacı ile drone alımı için talepte bulunduk ve teklifin maliyeti 4,6 milyon Dolar değerinde” dedi.

Milli Eğitim Bakanı Arbërie Nagavci satın alma konusunu gündeme getirirken, öğrenciler için ders kitaplarının alımı talebinde bulundu.

Kosovaport

Önceki Haber

Bosna Hersek’teki geleneksel Ayvaz Dede Şenlikleri’ne katılacak atlılar Prusac’a uğurlandı

Sonraki Haber

Bosna Savaşı’nın 6 kurbanı daha Vlasenica’da toprağa verildi