Kosova’nın kuzeyindeki seçimlerin sonuçları belli oldu

Kosova’nın kuzeyinde çoğunlukla Sırpların yaşadığı dört belediyedeki yerel seçimleri Arnavut siyasi partilerinin adayları kazandı.

Kosova Merkez Seçim Komisyonunun (KQZ) yayımladığı ilk sonuçlara göre, oyların sayılma işlemi tamamlandı. Kuzey Mitrovica ve Leposaviç belediyelerini Başbakan Albin Kurti’nin lideri olduğu Kendin Karar Al Hareketi (VV) kazanırken, Zveçan ve Zubin Potok belediyelerini ise Kosova Demokratik Partisi (PDK) kazandı.

Kosova Başbakanı Kurti, seçimleri organize eden KQZ’ye, güvenliği sağlayan Kosova polisine ve destekleri için vatandaşlara teşekkür etti.

Kurti, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Gözdağı ve şantaj havası hakim olduğundan, vatandaşların seçimlere katılımı düşük oldu. Boykot, Belgrad’ın tehdit edici kampanyası ve onun kuzeydeki suç unsurları tarafından dayatıldı. Vatandaşlara gösterdikleri cesaret ve sakinlik için teşekkür ediyorum. Dün seçilen başkanları ve meclis üyelerini tebrik ediyorum. Özveri ile çalışmalı ve ayrım yapmadan hizmet etmelidirler.” ifadelerine yer verdi.

Ülkedeki ABD Büyükelçiliği de kuzeydeki dört belediyede seçimlerin Kosova’nın anayasal ve yasal hükümlerine uygun olarak yapıldığını duyurdu.

KQZ, kısmi yerel seçimlerde bölgede kayıtlı 45 bin 95 seçmenden 1567’sinin (yüzde 3,47) oy kullandığını duyurmuştu.

Kosovalı Sırplar yerel seçimleri boykot etti

Kosova’daki en büyük Sırp partisi konumundaki Sırp Listesi, yerel seçimlere katılmamış, Kosovalı Sırplara “seçimleri boykot etme” çağrısında bulunmuştu.

Kosovalı Sırp toplumundan seçimlerde sadece Zveçan belediye başkanlığı için bağımsız aday olan Sladjana Pantovic yer aldı ve Pantovic 5 oy alabildi.

Kosova Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani, Kosovalı Sırpların, Kosova’nın merkezi ve yerel kurumlarından çekilmelerinin ardından daha önce 18 Aralık 2022’de yapılması planlanan Kuzey Mitrovica, Zubin Potok, Leposavic ve Zveçan belediyelerindeki yerel seçimlerin, ülkenin kuzeyindeki riskli güvenlik durumu nedeniyle 23 Nisan’a ertelendiğini bildirmişti.

Kaynak: trtavaz

Read Previous

Hırvatistan’dan silahlanma atağı

Read Next

Sudan’da K. Makedonya vatandaşı olmadığı açıklandı