Kosova’nın kuzeyinde yeni belediye başkanları yemin ediyor

Kosova’nın kuzeyinde Sırpların yoğun olarak yaşadığı belediyelerde 23 Nisan’da gerçekleştirilen erken yerel seçimde göreve gelen yeni belediye başkanları yemin ederek göreve başlıyor.

Haftasonu Mitrovitsa’nın yeni belediye başkanı Erden Atiq yemin ederek göreve başlarken, Ilir Peci ve Izmir Zeqiri Perşembe günü Zvecan ve Zubin Potok belediye başkanları olarak yüksek güvenlik önlemleri altında yemin edecek.

Sırbistan, Sırpların boykot ettiği seçimlerle göreve gelen Arnavut asıllı Belediye Başkanlarını tanımayacağını açıklarken ABD, Kosovalı politikacılara siyasetten uzak durup görevlerini geçici belediye başkanı olarak ifa etme çağrısında bulundu. 

Atiq, yemin töreninden sonra belediyede durumu normalleştirmek için ayrım yapmadan çalışacağını açıkllamıştı. 

Sırp Listesi Başkan Yardımcısı Igor Simic ise Vetevendosje partisinden yeni belediye başkanının yemin etmesiyle birlikte işgalin resmi olarak başladığını ve bu işgalin ne zaman sona ereceğine Sırpların karar vereceğini söylemişti. 

Kosova Başbakanı Albin Kurti’ye Sırplara yönelik baskı ve gözaltıların sona ermesi için 1 Haziran’a kadar zaman tanıdıklarını söyleyen Simic, Kosova’nın kuzeyindeki Sırp nüfusunun kendisini her şekilde muhafaza edeceğini açıklamıştı. 

Balkan News

Read Previous

Yunanistan’da Sayıştay Başkanı Sarma, geçici hükümetin başbakanı oldu

Read Next

Bulgaristan’da 2023 yaz turizm sezonunu resmen açıldı