Kosova’nın kuzeyinde gazeteciler saldırıya uğradı

Kosova’nın kuzeyinde Klan Kosova medyası ekibine maskeli bir grup tarafından taşlı saldırı düzenlendi.  Sırpların çoğunlukta 0olduğu bölgede kimliği belirsiz kişiler tarafından düzenlenen saldırıda  gazeteci Qendresa Bellagoshi ve şoför Elsad Sinani yaralandı.

Saldırı, Zubin Potok belediyesine bağlı, Zupç mevkiinde meydana geldi. Medya aracında bulunan  dört kişilik ekip, Sırp barikatı yakınlığında taşlı saldırıya uğradı.

Yaralılar Mitroviça bölge hastanesinde tedavi altına alınırken, olay Kosova Polisine de bildirildi. Saldırıda aracın camları kırıldı.

AB VE AGİT’TEN SALDIRAYA KINAMA

Avrupa Birliği’nin (AB) Kosova ofisi, bugün ülkenin kuzeyinde bir Kosova’nın  televizyon ekibine düzenlenen saldırıyı kınadı.

AB Kosova Ofisi’nden yapılan yazılı açıklamada, “AB olarak Zubin Potok’ta KlanKosova TV ekibine bugün düzenlenen saldırıyı şiddetle kınıyor ve kendilerine acil şifalar diliyoruz. Medyanın çalışmalarını etkileyen bu ve daha önceki olaylar kabul edilemez. Medyanın haber yapma hakkı vardır. Gaztecilerin güvenliği söz konusu değildir ver riske atılmamlıdır.”

AGİT Kosova Misyonu da kuzeyde görev başında bulunan gazetecilere yapılan saldırıyı kınadı.

Kaynak: Kosovaport

Read Previous

Arnavutluk’ta klasik araçlar sergilendi

Read Next

Sırbistan Cumhurbaşkanı Vucic’ten ordu ve polise ‘hazır ol’ emri