“Kosova’nın geleceği AB ve NATO’dur”

Almanya’nın Friedrich Ebert Vakfı  ve Kosova Meclisi Dışişleri ile Diaspora Komisyonu tarafından “Batı Balkanlar arasında köprü Kurmak: Bölgesel Güvenlik ve Avrupa-Atlantik Entegrasyonuna Yönelik  Parlamenter Diplomasi” adlı konferans düzenledi.

Konferansın çalışmalarına katılan Kosova  Başbakanı Albin Kurti, burada yaptığı konuşmada, Avrupa-Atlantik perspektifinin, Avrupa birliği ( AB)  değerleriyle uyumlu hale getirilerek güçlendirilmesi gerektiğini kaydetti.

“Bugün bu etkinliğin bizi birleştirmesi mutluluk verici, diyalog içinde değerleri teşvik etmeliyiz. İnternet milyarlarca insanı birbirine bağlasa da aynı teknoloji ve aynı platformda, sosyal medya hesabı olan herkesin kendi anlatımlarını paylaşabildiğini görüyoruz.” diye belirten Kurti, “despot Putin” olarak adlandırdığı Rusya Devlet Başkanı’nın, sadece otokratlarını Ukrayna’ya saldırmaya cesaretlendirdiğine işaret etti.

Sırbistan tarafından desteklenip örgütlenen  Banjska’daki saldırıya da değinen Kurti, “Hükümetimizin ilk iki yılında orduyu sınırımıza getirdiler, mutlu değiliz, onları hafife almıyoruz” dedi.

Kurti, “Avrupa-Atlantik perspektifi AB değerlerine uyum sağlanarak güçlendirilmelidir. Kosova Cumhuriyeti bu konuda kararlıdır, üç yılda ilerleme kaydettik, Ukrayna’ya yapılan yardımlara katıldık” ifadelerini kullandı.

Kosova Meclis Başkanı Glauk Konjufca da Kosova ile işbirliğini artırmanın demokratik devletler açısından iyi olacağını kaydederek, “Meclis diplomasiyi geliştirir. Biz Meclis’in ve önemli Avrupa ile dünya organlarının  bir parçasıyız, Avrupa Konseyi’nin bir parçasıyız, Meclis’in orada mükemmel iş çıkaran bir delegasyonu var” dedi.

Kosovaport

Read Previous

İsrail ordusu, 2 gün içinde Gazze’de insani yardım almaya çalışan 127 Filistinliyi öldürdü

Read Next

Üsküp’te 120 boğmaca vakası