Kosovalıların 1999 yılındaki tehciri Blatse’de anıldı

Kosova’da 1999 yılında Sırp güçleri tarafından evlerinden sürülerek toplu göçe zorlanan Kosovalıların varış noktalarından biri olan Kosova ile Makedonya arasındaki sınır kapısı Blatse’de oluşturlan toplanma yerinde hayatını kaybedenler  anıldı.

Kosova’nın Geleceği İçin İttifak Partisi (AAK) Genel  Başkanı Ramush Haradinaj, aralarında Türklerin de bulunduğu Kosova  halkının toplu göçünün 24’üncü  yıldönümü münasebetiyle “Bllaca 99” anıtına çiçek bıraktı.

NATO Hava Harekatı’nın  başlamasının ardından  Sırp güçleri tarafından sınır dışı edilen çoğunluğu Arnavut yaklaşık 440 bin Kosovalı  mültecinin Blatse sınbır kapısı yanıbaşındaki toplanma kampından geçti.

Kosovalı mültecilerin kayıt işlemleri için makedon makamları tarafından kampın kuruluduğu yer “Ölüm Vadisi” olarak da anılmaktaydı.

Haradinaj yaptığı açıklamada, 1999 göçünün hafızalarından uzun süre silinmeyeceğini belirtti.

Haradinaj, “Kosovalı Arnavutları, evlerinden zorla sürülerek,  yanlarında hiçbir şey götürme fırsatı olmaksızın sadece hayatlarını kurtarmak için yollara düşen sivilleri anmak için buradayız. Bu tehcir o kadar basit olmadı, erkekler, kadınlar, çocuklar ve yaşlılar haftalarca burada tutuldu ve bildiğimiz gibi sayıları bir buçuk milyonun üzerinde” dedi.

Göçe zorlanan Kosovalılar, Blatse toplanma  merkezinde  çok zor şartlarda günlerce kalarak, Makedonya2nın farklı şehirleri dışında kurulan kampalra gönderildi.

Kosovaport

Read Previous

Pentagon’dan sızan raporda Bulgaristan’ın Kiev’e kendi MiG-29 uçaklarını teklif ettiği görüldü

Read Next

Klasik otomobil meraklıları Zagreb’de bir araya geldi