“Kosovalı Yöneticiler İki Yüzlü Siyaset Yapıyor”

Makedonya merkezli “Merhamet” Kültür ve Yardımlaşma Derneği’nin Dış İlişkiler Sorumlusu ve ilahiyatçı Sead Ayruli, Kosova’daki son gelişmeleri ve özellikle de FETÖ mensuplarının Türkiye’ye teslim edilmesinden sonra yaşanan süreci yorumladı.

MİT’in Kosova istihbaratıyla etkin işbirliği içinde gerçekleştirdiği operasyonla Türkiye’de aranan FETÖ/PDY’nin 6 üst düzey mensubu yakalanarak Türkiye’ye iade edilmeleri Balkanlar’da yoğun gündem oldu. FETÖ’cü teröristlerin Türkiye’ye teslim edilmesinden sonra Kosova’da yaşananları değerlendiren “Merhamet” Derneği Dış İlişkiler Sorumlusu ve ilahiyatçı Sead Ayruli, Kosovalı yöneticilerin iki yüzlü siyaset yaptığını söyledi.

Geçtiğimiz yıllarda Kosova’da dini faaliyetlerde bulunan derneklerin ve din görevlilerinin haksızlığa uğradıklarında bugün ses çıkaranların sustuğuna dikkat çeken ünlü ilahiyatçı Sead Ayruli, “Dün din görevlileri tutuklanırken, sivil toplum kuruluşları kapatılırken, insanlar bir gecede tehlikeli ve hatta terörist ilân edilirken, bu siyasi partilerden, siyaset yorumcuları ve diğerlerinden biri de çıkıp neden insan hakları namına onları savunup bu insanlar suçsuz yere tutuklanıyor, suçsuz yere hapse atılıyor, bu dernekler suçsuz yere kapatılıyor ve mülkiyetlerine suçsuz yere el konulmaktadır demedi?” sorusunu yöneltti.

Türkiye devleti tarafından terörist ilân edilmiş olan FETÖ örgütü mensuplarının yakalandığı şimdilerde tüm siyasilerin, analistlerin, gazetecilerin ve ispiyoncularun birdenbire ayaklandığını ifade eden Ayruli, “Hür ifade, yasalar ve diğer hikâyeler adına onları savunmakta ve hatta Kosova devlet kurumlarından hesap sormaktadır. Buna iki yüzlü siyaset denir, hatta ikiden fazla yüzlü siyaset denir. Çünkü Türkiye devleti NATO’yla birlikte Sırbistan’a yönelik hava harekâtında yer alınca iyi oluyor. Dahası, Türk devleti Kosova’yı hiçbir ikilem olmadan tanıyınca en iyisi oluyor şeklinde konuştu.

Türkiye’nin Kosova’yı hem uluslararası hem ulusal alanda desteklediğinde iyi bir ülke olarak görüldüğünü hatırlatan “Merhamet” Derneği Dış İlişkiler Sorumlusu Sead Ayruli, “Türkiye, Kosova’nın tanınması için lobi faaliyetleri yapınca da en iyisi oluyor. Yatırım getirdiğinde muazzam oluyor.  Haşim Thaçi’yi mükemmel şekilde karşıladığında kardeş ülke oluyor. Kendi vatandaşlarının Türkiye’ye iadesini isteyince de ne oluyorsa aniden kötü oluveriyor. Yapmayın! Bu gerekçeler gayri ciddi ve yakışıksızdır. Ayıp! Terörün milliyeti, dini veya diğer bir mensubiyeti yoktur” diyerek tepkisini dile getirdi.

Read Previous

Eto’o Kamerun Cumhurbaşkanı olmak istiyor

Read Next

Arnavutluk’ta otoyol özelleştirmesine sert tepki

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *