Kosovalı üniversite öğrencileri AB’yi protesto etti

Kosova’ya vize muafiyeti verilmemesi nedeniyle Avrupa Birliği’ni (AB) protesto etmek için Kosovalı üniversite öğrencileri sokaklara döküldü.

”İzolasyona Hayır, daha kaç kritere ihtiyaç var” sloganı altında yürüyüş düzenleyen öğrenciler, AB’nin Kosova’ya vize muafiyeti verilmesi ile ilgili tutarsız davranışları ile ilgili memnuniyetsizliğini dile getirdi.

Başkent Priştine caddelerinde ellerinde pankartlar ile slogan atan öğrenciler, Kosova’nın tüm kriterleri yerine getirmesine rağmen, Kosovalılara uygulanan vize rejiminin kaldırılmamasını, ayrımcılık olarak niteledi.

AB’nin Kosova Merkez binası önünde biten yürüyüşün ardından protestocu öğrenciler, polisin aldığı tedbirlere rağmen, Schengen yazılı kutuya temsili Kosova pasaportlarını bıraktı, bina parmaklıklarına Kosova’nın izole edilmiş halini gösteren Avrupa haritasını astı.

AB Priştine Ofisi önünde toplanan öğrenciler adına konuşan Bekim İbishi, AB’nin vize konusunda Kosova’ya yaptığı haksızlığa son vermesini istedi. AB’nin, Kosova’nın 95 kriterinin tümünü yerine getirmesine rağmen vize muafiyetinin verilmemesinden  dolayı AB’nin hesap vermesi gerektiği görüşünü savunan İbishi, “Kosova, Balkanlarda  vize muafiyeti olmayan tek ülke olarak izolasyona sürüklenmiş durumdadır” ifadesini kullandı.

Öğrenci temsilcilerinden Edison Syla da serbest dolaşım haklarının elinden alındığını, öğrencilerinin serbest olarak Avrupa ülkelerinde eğitimlerine devam edemediklerinden yakındı. “95 kriter yanında yerine getirilmesi gereken kaç kriter daha var” şeklinde AB’ye soru yönelten Syla, Kosova’nın gideretk getolaştığını belirtti.

Protestocu öğrencilerden Fitore Hyseni, AB tarafından yapılan büyük bir haksızlık ile karşı karşıya kaldıklarını, Kosova’nın başarıyla yerine getirdiği tüm kriterlere rağmen vize muafiyeti verilmeyerek AB tarafından ihanete uğradığını kaydetti.

Üniversite öğrencileri protesto gösterisinde, bu eylemin sadece  uyarı niteliğinde olduğunu, protesto gösterilerinden vazgeçmeyeceklerini duyurdu.

Kosova Polisinin, AB Priştine Ofisi çevresinde güvenlik tedbirleri aldığı protesto gösterisi olaysız sona erdi.

 

Kosovaport.com

Read Previous

Şehit Rize Emniyet Müdürü için Üsküp’te mevlid okundu

Read Next

Arap Birliği ‘Kudüs Filistin’in başkentidir’ yazılı pul basıyor

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *