Kosovalı Türk yazardan Büyükelçi Kılıç’a destek yazısı

Kosovalı Türk yazar Süleyman Çesko şahsi facebook hesabından T.C. Priştine Büyükelçisi Kıvılcım Kılıç’a destek yazısı paylaştı. Bu paylaşım kısa süre içerisinde sosyal medyada yoğun ilgi gördü.

TİMEBALKAN

Hatırlanacağı üzere Gazeteci Berat Buzhalla, 15 Temmuz’da Türkiye’de yaşanan darbe girişimi sırasında sosyal medya üzerinden emoji kullanarak, “Türkiye’de tatil yapan Kosovalıları orduya destek vermeye davet ediyorum” şeklindeki paylaşımı üzerine, Türkiye’nin Kosova Büyükelçisi Kıvılcım Kılıç’ın 20 Temmuz 2016 tarihinde Kosova Dışişleri Bakanlığı’na, Buzhalla hakkında teröre teşvik nedeniyle önlem alınmasını talep eden bir nota gönderdiği ortaya çıktı.

Bu olayın ardından Kosova Dışişleri Bakanı Enver Hoxhaj da, bu durumun kabul edilemez ve Büyükelçi’nin yetkisi dışında olduğunu söyledi.

Büyükelçilik ile Dışişleri Bakanlığı arasında ‘nota polemiği’ sürerken kosovagunlugu.com yazarı Süleyman Çesko, Büyükelçi Kılıç’a destek yazısı yayınladı.

Çesko’nun yazısını sizlerle paylaşıyoruz.

“Süleyman Çesko’dan;

Sn.Büyükelçimiz Kıvılcım Kılıç Hanımefendi, Siz Kosova’nın İç Meselelerine Karışamazsınız!

Neden mi?
Çünkü Kosova’ya sadece “Batı’lı dostlarımız” karışabilir. Siz darbeci katilleri destekleyen sözde gazeteciyi uyarırsınız ama onlar bu ülkede anayasa değiştirir, hatta ve hatta “Cumhurbaşkanı’nın” kim olacağına karar verirler.

Onlar ifade özgürlüğü derler ama sırf “rap şarkısı” ile Kosova’nın gerçeklerini anlattığı için Kosovalı siyasiler tarafından “Youtube’tan” kaldırırlar.

Onlar ifade özgürlüğü derler ama bir Hoca’nın sırf Osmanlı’yı, Sultan Murat Han’ı dualarla yaad ettiği için bu gazetenin sahipleri “Hoca İşten Atılsın”, “Devlet Yetkilileri Gerekeni Yapsın”, “Bu Adam Hapise Tıkılsın” diye manşetler attırdılar.

İşlerine geldiğinde “İfade Özgürlüğü” derler ama gerçekleri meydana attığınızda da meydanı ayağa kaldırırlar.

Siz “Dost ve Kardeş” ülke olan Kosova hükümetinden sadece nacizane bir ricada bulundunuz. Ama bunlar 240 vatandaşı tanklarla, helikopterlerle şehit eden, onlara övgüler yağdıran, hatta daha ileri giderek Kosova’nın anayasasınca suç teşkil eden “Dış ülkelerdeki savaşlara gitmeleri yönünde teşvik” cezasının da 5 yıla kadar hapis olan ifadeleri kullanarak “Türkiye’de bulunan Kosovalıların O Darbecilerin Yanında Durmaları” gerektiğini söyleyenlere karşın Kosova’dan küçük bir ricada bulundunuz,onlar da size dostluklarını gösterdiler.

Bugüne kadar Kosova’da hiçbir Türk büyükelçi yapılan bu tür saldırılara karşın tek bir açıklama yapamamıştı.

Ancak siz, radyo, televizyon proğramları, gazetelere demeçler vererek hakkı haykırmaya, Kosova’ya ayak basar basmaz yapmaya başladınız.

“Dik Durun” bu duruşunuz Kosova’nın belli kesimini çıldırtmış olsa da Kosova halkı tarafından büyük takdirle karşılanıyorsunuz…”

Read Previous

Halep’te pazar yerine saldırı: 15 ölü

Read Next

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’ın Üsküp’teki mitinge bağlanması bekleniyor

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *