Kosovalı Türk vekil Kervan: Ukrayna’yı destekliyor, Rusya’yı kınıyoruz

Kosova Meclisi’ndeki Kosova Demokratik Türk Partisi (KDTP) milletvekili Enis Kervan, Türk, Boşnak, Roman, Mısırlı ve aşkali milletvekillerinden oluşan Parlamento Grup adına meclis genel kurul oturumunda yaptığı konuşmada, Ukrayna’yı desteklediklerini belirterek, Kosova hükümetine, bu ülkeye insani yardım yapması çağrısında bulundu.

Milletvekili Enis Kervan konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

“Kosova’daki çok etnili Parlamento Grubu adına, Ukrayna’yı, Ukrayna halkını, Ukrayna’nın egemenliğini, bağımsızlığını ve toprak bütünlüğünü desteklemek için tam irademizi ifade ediyoruz.

Parlamento grubu olarak ayrıca Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırganlığını kınıyoruz ve hükümeti insani, tıbbi yardım sağlamaya ve Ukrayna’dan gelen mültecileri kabul etmeye çağırıyoruz.

Batı Balkanlar’daki siyasi ve güvenlik durumunu bilerek ve Kosova halkının güçlü iradesini dikkate alarak; Kosova’nın Türk, Boşnak, Roman, Aşkali ve Mısırlı topluluklarının Kosova’nın uluslararası mekanizmalara üyeliğinin acil ihtiyacına yönelik istek ve taleplerini de vurguluyorum.

Bu yüzden bir an önce AB’ye, Avrupa Konseyi’ne ve NATO’ya katılmak istiyoruz ve NATO’ya ne kadar erken katılırsak bölgede daha fazla istikrara sahip olacağız.

AB’nin Batı Balkanlar’da daha fazla yer alması gerekiyor. Bu nedenle, çoğunlukta olmayan ve Sırp olmayan topluluklar adına, ülkemizi tanımayan 5 Avrupa Birliği (AB)  devletini,  Kosova’yı tanımaya ve bu şekilde barış, istikrar ve güvenliğe katkıda bulunmaya çağırıyorum .

Son olarak, Çok Etnikli Grup adına, parçası olduğumuz meclis gruplarının önerdiği Kararı canı gönülden destekliyor ve oylayacağız.”

Kaynak: Kosovaport

Read Previous

Bulgaristan göçmenleriyle gelen bahar geleneği ‘marteniçka’ bileklere takıldı

Read Next

Gürcistan ve Karadağ, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırılarını kınadı