Kosovalı Türk Siyasiler, Thaçi’nin Cumhurbaşkanı Olması Yönünde Oy Kullanacak

Kosova Meclisi`nde önümüzdeki hafta içerisinde gerçekleşecek olan cumhurbaşkanlığı seçiminde eski Başbakan ve şimdiki Dışişleri Bakanı Haşim Taçi`nin cumhurbaşkanı seçilmesi için Kosova Demokratik Türk Partisi (KDTP), Taçi`nin cumhurbaşkanı olması yönünde oy kullanacak.

Kosova hükümetinde koalisyon ortağı olan KDTP, muhalefetin karşı çıkmasına rağmen tek aday olan Haşim Taçi`nin cumhurbaşkanı seçilmesi için oy kullanacaklarını açıkladı. Nisan ayında görev süresi tamamlanacak olan Cumhurbaşkanı Atifete Yahyaga`dan boşalacak olan cumhurbaşkanlığı koltuğuna Şubat ayında Meclis`te yapılacak olan oylamayla yeni cumhurbaşkanı seçilecek. 120 sandalyeden oluşan Kosova Meclisi`nde gerçekleşecek olan seçimlerde LDK – PDK ve azınlık partileri koalisyonunun 80 oyuyla yeni cumhurbaşkanı seçimi yapılacak. Muhalefet ise oylamaya katılmayacağını açıkladı. Konuyla ilgili DHA`ya konuşan Kosova Demokratik Türk Partisi (KDTP) Milletvekili Fikrim Damka, önümüzdeki günlerde yapılacak olan cumhurbaşkanı oylamasında KDTP`nin cumhurbaşkanı adayı Haşim Taçi`den yana oy kullanacaklarını açıkladı. Damka, yeni cumhurbaşkanı seçiminin Meclis`in 5 Mart`tan önce bu oylamayı yapması gerektiğini söyledi. Anayasanın gerektiği şekilde Meclis`in 3`te iki oy çoğunluğu sağlanması gerektiğini belirten Damka, Taçi`nin ilk iki turda 80 oya ulaşamaması halinde, 3`üncü turda 61 oyla seçileceğini belirtti. Taçi`nin cumhurbaşkanı seçilmemesi için o gün muhalefetin oy kullanmak için Meclis`e gelmeyeceklerini açıkladıklarını söyleyen Damka, Taçi`nin 17 Şubat Kosova`nın bağımsızlık günü öncesi seçileceğini ileri sürdü.

Azınlıklara Cumhurbaşkanı danışmanı

Geçtiğimiz günlerde Kosova Meclisi’ndeki Türk, Boşnak, Roman, Aşkali ve Mısırlı milletvekillerinden oluşan “6+” parlamento grubu milletvekilleri ile bir araya gelen Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Haşim Taçi`yle gerçekleştirdikleri görüşmede, Taçi`nin cumhurbaşkanı seçilmesiyle azınlıklardan birine cumhurbaşkanı danışmanı görevine getireceğini söyledi. Damka, Taçi`yle uzun yıllar koalisyon ortağı olduklarını ve her zaman destekte bulunduklarını söyledi.

Kaynak: Kosovaport

Read Previous

Neye Niyet Neye Kısmet

Read Next

Arda Turan İçin İnanılmaz Teklif

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *