Kosova Meclisi genel kurulunda tüm dünyayı etkisine alan Covid-19 salgınının ne denli yönetildiği ve bu doğrultuda verilen mücadele masaya yatırıldı.

Meclis genel kurulunda söz alan Kosova Demokratik Türk Partisi milletvekili Fidan Brina Jılta, pandeminin dünyayı, bu kapsamda ülkeleri ve halkları dolayısıyla Kosova’yı, toplumu ve Türk topluluğunu etkilediğini söyledi.

Milletvekili Fidan Brina Jılta konuşmasında özetle şunları söyledi:

“Bugün Kosova Parlamentosu’nda Covid-19 döneminde salgının  ülkemizde nasıl yönetildiğini tartışıyoruz. Bilindiği üzere dünyaya yayılan bu virüs din, dil, ırk farketmeksizin tüm dünyayı olduğu gibi bizim ülkemizi de derinden etkilemiştir. Bu pandemi döneminde  Kosova’da yaşayan Türk toplumu da etkilenmiştir. Durum ortadadır. Bu krizle baş edebilmek için başta hükümet olmak üzere, her birey üstüne düşen görevi yapmalıdır. Bunun yalnızca konuşulmasını  değil, pratikte de uygulanması için hepimiz seferber olmayız. Pandemi döneminde çalışan sağlık çalışanlarımıza, polise gücümüze, bu kürsüden bir daha teşekkürlerimi iletmek istiyorum. Onlar kendilerini ve aile bireylerini riske atarak hiç durmadan bizim için çalıştılar.

Bu zor dönemde çalışmayan, çalışamayan şirketlerin durumu gözler önündedir. Bunlara en kısa zamanda çözüm bulunmalı ve bu durumdan çıkış yolları aranmalıdır. Pandemiden etkilenen işletmelere sunulacak yardımlardan 7’den 77’ye kadar herkes yararlanmalıdır. Bunu devletimiz karşılamalıdır. Bu dönem içerisinde bile Ekonomik Paketi’nin oylanmamasına anlam veremiyoruz. Ekonomik Paketini, Trust’u bekleyen vatandaşlarımız var. Ekonomik Paket’in oylanması için ister Kosova Demokratik Türk Partisi olarak ister, 6+ Parlamento Grubu olarak, var gücümüzle mücadele ediyoruz. Umarım tüm seçilmiş temsilciler yakın zamanda bu Ekonomik Paketi oylayacaktır. Çünkü bugün bütün halkımızın  gözleri bu mecliste ve halk tarafından seçilmiş temsilcilerin desteğini bekliyor.”

Kosovaport

Önceki Haber

AB, veto krizlerini aşmaya çalışıyor

Sonraki Haber

Türkiye, Kosova Ümit Milli Takımı’nı mağlup etti