Kosova Meclisi’nde milletvekilleri ile temsil  edilen Kosova Demokratik Türk Partisi (KDTP) ülkede 14 Şubat tarihinde düzenlenecek olan erken parlamento seçimlerine 26 milletvekili adayı ile katılacak.

Milletvekili adayları listesinde KDTP’nin meclisin 7’inci yasama döneminde milletvekili olarak görev yapan Fidan Brina Jılta da var.

Kosova  Türkleri’nin seçkin siyasetçilerinden Süleyman Brina’nın kızı olan Fidan Brina Jılta, siyaseti, halk hizmet konusunda bir araç olarak tanımlayanlardan biri.

Seçimler öncesinde milletvekili adayı  Fidan Brina Jıltan ile, milletvekili adayı olarak bizzat kendi ve partinin önceliklerinden, Kosova’da Türk halkı açısından hayati önem taşıyan alanlarda seferberliği teşvik edecek hizmetler hakkında  konuştuk.

Jılta pandemi nedeniyle gerçekleştirilemeyen vaatler ve yapılamayan çalışmaların, meclisin yeni yasama dönemde gerçekleştirmek için gayret göstereceklerini belirtti.

Fidan Brina Jılta, “Bildiğiniz üzere geçen dönem daha doğrusu 5 Ekim 2019 parlamento seçimlerinde KDTP’den milletvekili olarak seçilmiştim. Bu 7’inci yasama döneminde kısa sürse bile, önemli bir deneyim kazanmış oldum. Yeni erken parlamento seçimleri 14 Şubat’ta düzenlenecek. Adaylığımı tekrar Kosova’nın, Kosova Türkleri’nin köklü partisi olan, geçmişi 30 yılan dayanan KDTP’den adaylığımı koydum. Geçen dönemde de vaatlerimiz vardı. Bu vaatlerin bir kısmını bu kısa döneme rağmen, pandemiye rağmen gerçekleştirebilmenin mutluluğu var bir yanda. Ama süreç kısa olduğu için, bir de pandemi dönemine denk geldiği için tabi uzun vadede planladıklarımızı yapamadık. Diğer yandan baktığımızda zaten dünyada bu geçtiğimiz yılda kimse planlarını gerçekleştirebilmiş değil” ifadelerini kullandı.

KDTP olarak mesajını kamuoyuna verirken bu partinin hepimizin partisi olduğunu ve Kosova Türklerini temsil edebilecek parti olduğunu anımsatan  Fidan Brina Jılta, “KDTP’nin şimdiye kadar olduğu gibi, şimdiden sonra da Kosova Türklerini en iyi şekilde temsil edeceğini düşünüyorum. Çünkü KDTP dünden bugüne değil, sorunlarımızı bilen, sorunların parti içinde tartışıldığı ve bu sorunları tartışabileceğimiz kesimin, tecrübelilerden tutun da gençlere kadar, herkesi orada toplayacağını düşünerek yine bu çatı altında adaylığımı koydum” dedi.

Vaatlere değinen milletvekili adayı Fidan Brina Jılta, Kosova’da yaşayan Türk toplumunun, sorunlarının büyük olduğunu, ama bunlardan, eğitimci bir aileden de geldiğim için doğumumdan bu yana eğitim sorunlarıyla iç içe olduğum için, kendim de eğitimci olduğum için  başta eğitim sorunlarımız, kültürümüz, temsiliyetimiz, dilimizin, bunların  hepsinin yavaş yavaş ince işlenerek, tabi ki kendi alanlarında uzman olan kişilerle birlikte sorunları masaya yatıracaklarını söyledi.

Türk toplumu olarak bir sürü sorunlarının olduğunu kaydeden Jılta, tüm bu sorunların eğitimden tutun da sağlık, kültür, her alnda tartışarak sorunları meclise taşımakta kararlı olduklarına vurgu yaparak, “Bu kısa dönem içerisinde pandemi döneminde, KDTP olarak daima halkımızın yanında olmaya çalıştık. Bizde pandemi döneminde sürekli hareket içinde olduğumuz için bizde etkisi altında kaldık, ancak, mutlaka halkın yanında olmaya çalıştık, ki bu sorunları bir nebze gidermeye uğraştık. Çünkü bildiğiniz üzere pandemiden etkilenen yalnız kişiler değil, bundan etkilenen şirketlerimiz de oldu, işletmelerimiz oldu, esnafımız oldu, ki bunlarla birebir ilgilenerek, bunların az miktarda da olsa bir derece sorunlarını hafifletmeye çalışarak hep birlikte gayret gösterdik. İster KDTP milletvekilleri olarak, ister ekonomik toparlanma paketinin onaylanmasında, ister de halkımıza, açılan duyuruları bildirmekte aktif bir şekilde rol aldık” dedi.

Seçim arifesine girdiklerine kaydeden Fidan Brina Jılta, mutlaka her partinin slogan ve mesajlarının olacağını anımsatarak, “Kosova Türk toplumu olarak hayati önem taşıyan birlik ve  beraberliğimizi halkımızın şimdiye kadar olduğu gibi, bundan böylede bu partide görmesini  istiyoruz. Kosova Türk toplumu olarak ancak bu şekilde bu topraklarda var oluruz. Burada yaşamamızın, burada var olmamızın, bunu gençlere taşımamızın bize verilen bu emaneti gelecek nesillere taşımamızın ancak birlik ve beraberlik içinde olacağına inanıyorum” diye vurguladı.

Kosovaport

Önceki Haber

Türkiye Dışişleri Bakanlığı, Atina ve tüm Yunanistan Başpiskoposu’nun İslam’a yönelik ifadelerini kınadı

Sonraki Haber

Bulgaristan Dışişleri Bakanlığı yurtdışından oy kullanma hazırlıklarına başladı