Prizrenli Boşnak, Türk, Arnavut ve Roman şair ve yazarlar pandemi önlemlerinden uzun bir süre sonra ilk defa çok uluslu bir edebiyat buluşmasında bir araya geldi.

Bu defa Prizrenli Boşnak şairlerin girişimi ve ev sahipliğinde tertiplenen edebiyat buluşmasında yazar ve şairler pandemi döneminde yaratıcılık koşullarına nasıl bir şekilde yansıdığına değinirken, günümüz şartlarında yaratmanın imkânlarını, bunun yanı sıra edebiyat, şair ve yazarlar dünyasının aktüel meselelerini ele aldı.

Edis Galjushi’nin sunum, şarkı ve gitar performansı eşliğinde dört dilde eserlerini paylaşan sanatçılar arasında Mustafa Balje, Uzeir Ajradini, Rešat Fazli, Arif Haliti, İskender Muzbeg, Dr. Taner Güçlütürk, Salajdin Krasniçi, Berat Batiu, Gynesh Veshall ve Edis Galjushi vardı.

Çekilen toplu hatıra fotoğrafları ve mütevazi bir kokteyl ile sona eren etkinliğin her ay geleneksel hale dönüştürülerek sürdürülmesi kararlaştırıldı.

Sanatçılar arasında özlemi duyulan birlik ve beraberlik ihtiyacının az da olsa giderildiği etkinlik dört dilin farklı güzellik ve zenginliğinde gerçekleştirilirken, edebiyatın ve sanatın evrenselliği bu farklı güzelliklerin aynı potada buluştuğu ortak değerlerin aynı adresi oldu.

E.Tabak/

Önceki Haber

Müsilaj tehlikesi Batı Trakya’da

Sonraki Haber

Yunanistan’ın geri ittiği 32 düzensiz göçmen kurtarıldı