Kosovalı Türk aydın Mehmet Bütüç, Prizren’de anıldı

Kosova Türkleri’nin seçkin aydınlarından Mehmet Bütüç’ün aramızdan erken ayrılması vesilesiyle Kosova Türk Gazeteciler Derneği, Doğru Yol Derneği, Kosova Türk Yazarlar Derneği ve Türkçem Dergisi’nin ortak anma toplantısı düzenlendi.

Bütüç aile efradı ile sevenlerinin katıldığı anma toplantısı Prizren’de “Doğru Yol” Derneği’nde gerçekleşti.

Yunus Şimşek’in sunuculuğunda yapılan anma toplantısı, Mehmet Bütüç’ün anısına saygı duruşuyla başladı.

Ardından Kosova’da Türkçe medyada derin iz bırakması vesilesiyle anma toplantısında söz alan Kosova  Kosova Türk Gazeteciler Derneği Başkanı Ercan Kasap, Türkçe medyada yaprak dökümünün  devam ettiğini belirterek, Türkçe medyanın  gelişmesine büyük emekler vermiş gazetecilerin  tek tek ebediyene intikal ettiğini kaydetti.

 “Ne acıdır ki, tecrübesiyle, birikimiyle, profesyonelliği ile iz bırakmış meslektaşlarımızın vefatı, takdir edersiniz  doldurulması zor boşluklara sebep oluyor.” şeklinde konuşan Kasap, savaşın hemen bitmesinin ardından özgürlüğü tenefüs etmeye başladığımız günlerde, büyük bir cesaretlik göstererek, Yeni Dönem gazetesini çıkarmaya başlayan Mehmet Bütüç’ün, her yiğidin harcı olmayan bir girişime imza atarak, Türkçe medyanın gelişmesine büyük katkı sağladığına  işaret etti.

Kasap “Tan gazetesinin yokluğundan oluşan boşluğu doldurma, diğer yandan da toplumu olup bitenler hakkında haberdar etmek gibi bir misyonu üstlenen kişinin mutlaka vizyonu olması gerekir. İşte Mehmet Büyüç’ün Türkçe medya konusundaki vizyonu, gazete, radyo ve televizyondan oluşan Kosova Türkçe Medya kuruluşunu kurmasıyla zirveyi görmüştür.“ dedi.

“Doğru Yol” Derneği Başkanı Nevzat Şundo’nun dua okumasının ardından söz alan Kosova Türk Yazarlar Derneği  Başkanı ve Türkçem Dergisi’nin sahibi Zeynel Beksaç, Rumeli Türkleri’nin bir yiğidini daha kaybettiğini belirterek, “ Son yıllarda bu topraklarda Türkçe’nin neöbetine durani halkın yanında durup, sesine, vicdanına kulak verip kalıcı işlere imza atan nice şahsiyetlerimiz bir yaprak dökümü gibi çekip gittiler aramızdan. Her gidenin ardından bir bir boşluk bırakarak. Son olarak çok yönlü bir kişiliği olan Mehmet Bütüç’ü sonsuzluğa uğurlandık” ifadelerini kullandı.

Mehmet’in  Türkçe’ye vurgun, şiire vurgun, tiyatroda, öyküde kendini gösteren, ayrıca zora katlanmayı bilenlerden olduğunu anımsatn Beksaç,  “Yeni Dönem” Gazetesi, Radyo ve Televizyonu kolay olmayan şartlarda kurmanın büyük bir cesaretlik olduğunu söyledi.

Mehmet Bütüç’ün Kosova, Balkanlar ve Türk dünyası medyasına ok önemli ve tarihi katkıı sağladığını kaydeden yazar ve şair İskender Müzbeg, Mehmet Bütüç için yazdığı şiiri okudu.

Anma toplantısında, KDTP eski genel Başkanı Mahir Yağcılar, Mehmet Bütüç’ün Yeni Dönem gazetesini çıkarmakla büyük bir cesaret gösterdiğini, KTTO Genel Sekreteri Esin Muzbeg, Bütüç’ün Yeni Dönemi kurmakla bayrak taşıyıcısı olduğunu anımsattı. Tiyatro yönetmeni Nafiz Gürcüali de, Mehmet Bütüç ile tiyatro günlerini ve anılarını katılımcılarla paylaştı.

Anma toplantısın sonunda söz alan Mehmet Bütüç’ün kızı Arzu Bütüç, merhumun, hem sanatçı ve gazeteci hem de mükemmel bir baba olduğunu belirtti.

Kosovaport

Read Previous

Sırbistan, İngiltere’ye mağlup oldu

Read Next

Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rumen Radev resmi ziyaret için Karadağ’da