Kosovalı Sırplardan Vucic karşıtı protesto

Kosovalı Sırpların, geçen hafta barikatların kaldırılmasını isteyen Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic’in ‘ihaneti’ne tepki olarak 9 Ocak günü protesto düzenleyeceği bildirildi.

Ülkedeki Sırp kuruluşlarından biri olan Kosova’nın Kurtuluş Hareketi’nden yapılan açıklamada, Vucic’in ihaneti ve Sırp listesinin tehditleri, şantajları, kibri ve haksız zenginleşmesine tepki olarak düzenlenecek olan protestonun sembolik olarak yerel saat ile 12:01’de başlayacağı ifade edildi.

Açıklamada, “Sokaklara dökülen vatandaşlar, Aleksandar Vucic’in Arnavut yanlısı tavrı ve Kosovalı Sırplara zarar veren politikası ile yıllarca (Kosova’nın eski cumhurbaşkanı Hashim) Thaçi ile (eski başbakan Ramush) Haradinaj’ın ortaklığını yapan Sırp listesinin, artık Kosovalı Sırpları temsil edemeyeceği mesajını gönderecek.” ifadelerine yer verildi.

Vucic ile Sırp listesinin, Mitrovica ile Kosova’nın kuzeyinin işgalini onayladıkları belirtilen açıklamada, “Kosovalı Sırplar, Sırbistan’dan öncelikle Sırbistan ve Kosovalı Sırpların çıkarlarına saygı duyacak bir müzakerecinin atanmasını talep edecek.” ifadeleri kullanıldı.

Kaynak: Balkan News

Read Previous

Bulgaristan hükümeti, Bulgaristan Kimlik Belgeleri Kanunu’nda değişiklik yapan tasarıyı onayladı

Read Next

THY Avrupa Ligi’nden, Kızılyıldız’a yeni oyuncu ve antrenör kaydetme yasağı