Kosovalı hukukçu Fikri Şişko vefat etti

Kosovalı şair, sanatçı, ressam, yazar ve hukukçu Fikri Şişko dün Hakk’ın rahmetine kavuştu. Kosovalı yazar Zeynel Beksaç’ın merhum için kaleme aldığı yazıyı ilgilerinize sunuyoruz.

Çok yönlü ve değerli bir sanatçı dostumuzu daha kaybettik. Fikri Şişko kısa bir hastalık ardından tedavi için gittiği İstanbul’da hakkın rahmetine kavuştu. Yaprak dökümü devam ediyor. Osman Baymak’ı kaybedeli daha bir yıl olmadı. Biraz geriye baktığımızda Üsküp’lü dost şair ve yazarımız Fahri Ali de bu dünyaya göz yummuştu…1988 yılından bu yana yalnız Kosova ve Makedonya’da ölen şair yazarların sayısı onun üzerinde…Hepsini saygı ve minnetle anıyoruz.

Fikri Şişko; şairdi, ressamdı, yazardı, avukattı, saygın bir aydındı. 1960’lı yılların ortasından sonra şiirleriyle gazete ve dergilerde görülmeye başlandı. Yolumuz, nice diğer sanatçı dostlarla olduğu gibi, onunla da elbet ki Doğru Yol TKSD kesişti. 1971 yılında Doğru Yol dergisini çıkardığımızda, o da o kadro içinde yer almıştı. Bu adla çıkan tüm sayıların arka kapağındaki çizim ona aitti. Şiirleriyle, yazılarıyla, çizimleriyle yer aldı. Nazım Hikmet Edebiyat Kolu’nca hazırlanan şiir/edebiyat saatlerinde sürekli etkin bir şekilde yer aldı. Doğru Yol derneğinin döne döne yönetim kurulu üyesi olarak yer aldı. Uzun yıllar dernekteki resim, edebiyat kolunu yönetti. Eserleri çok sayıda kişisel ve karma sergilerde sergilendi. Yerel ve uluslararası düzeyde değişik festivallerde sanatıyla, şiiriyle Kosova’yı en iyi bir şekilde temsil etti. Kimi kitapları Kosova’da yılın kitapları seçildi. Çok sayıda ödüller kazandı…Yaşamının sonuna kadar şiirle ve resimle uğraştı. Her iki sanat dalını da çok sevdi. İster hukukçu olarak çalıştığı mahkemede, ister de daha geçleri avukat olarak çalıştığında, sanattan uzak durmadı…

Biz Kosova Türk Yazarlar Derneği olarak böyle bir saygın şair yazar, ressam dostu kaybetmenin üzüntüsü içindeyiz. Ailesine, yakınlarına, sevdiklerine başsağlığı ve sabır diliyoruz..

Fikri Şişko, yaşadığı zaman dilimine çok yönlü çalışmalarıyla damgasını vurmuş biri olarak bu topraklarda yaşamaya devam edecektir. Kitaplarıyla, şiirleriyle, resimleriyle, çizimleriyle kültür sanat tarihimizde kendine özgü yerini alacaktır. Ruhu şad olsun. Işıklarda uyusun…

 

Read Previous

Türk ve Suriyeli kadınlar ‘hoşgörü’de buluştu

Read Next

IBF ile Bosna Bank International Arasında MoU Anlaşması İmzalandı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *