Yunus Emre Enstitüsü’nün girişimi ve destekleri ile “Merakli t’Bicikletave” derneği işbirliğinde Hatay’da, Akdeniz sahilinde, Mavi Yol olarak bilinen 25 km uzunluğu ile kesintisiz dünyanın en uzun bisiklet sürüşünü önceliğe alan bir kültür turu düzenlendi.

Etkinliğin ilk gününde katılımcılar Hatay-Samandağ açıklarında Deniz, Güneş ve Doğa’nın keyfini çıkardı. Tekne turu ile devam eden etkinlik, Akdeniz’in kristal sularında yapılan tüplü dalış denemeleri ile katılımcılar günü ateş başında sergiledikleri geleneksel danslar ve söyledikleri şarkılar eşliğinde tamamlandı.

Hatay, Kültür, Gastronomi ve Bisiklet turunun ikinci gününde ise Kosova’dan katılan yaklaşık 25 bisikletçi Dünyanın en uzun kesintisiz bisiklet yolu olan Hatay “Mavi Yol” Bisiklet yolunu deneme fırsatı yakaladı. Doğanın yeşili ve Akdeniz’in kristal mavisi renkleriyle harmanlaşan bu bisiklet yolu katılımcılar tarafından büyük beğeni topladı.

Kosovalı bisikletçiler Türk Mutfağı Haftası’nda Hatay sofrasının dillere destan lezzetlerini yerinde tatma fırsatı yakaladı!

8000 yıllık tarihi birikime sahip Hatay’da, her bir medeniyetin, dinin, yaşanmışlığın getirmiş olduğu çeşitlilik yöreye has bir yemek kültürünün ve yöreye özgü lezzet yelpazesinin ortaya çıkmasına neden olmuştur.

Enstitünün organizasyonunda düzenlenen Kültür, Gastronomi ve Bisiklet turunun üçüncü gününde ise Hatay’da bulunan Kosovalı bisikletçiler ise bu rengarenk mutfağın vazgeçilmez lezzetlerini yerinde tatma fırsatı yakaladı.

Dünyanın birçok yerinde beğeni ile seyredilen Tük dizi filmlerinin çekildiği yerleri görme fırsatı yakalayan bisikletçiler, bunların dışında Hatay’ın güzellikleri, tarih şahsiyetleri, önemli olay ve adeta bir açık hava müzesi olan arkeolojik kaynakları ile de buluştu.

Kültürel gezi kapsamında Titus Tünelleri, tarihi Roma mezarlıkları, Musa Ağacı, Samandağ ve Antakya’nın çeşitli kültürel miraslarını yerinde gören katılımcılar Antakya’nın tarihi kapalı çarşısında alışveriş keyfi yaşadı.

Etkinlik ile ilgili açıklamalarda bulunan Kosova Yunus Emre Enstitüleri Koordinatörü, Dr. Mehmet Ülker, Hatay gastronomisini tanıma ve kendine has lezzet sentezi ve eşsiz damak tadı UNESCO tarafından da onaylan Hatay gastronomisini eşsiz örneklerini, özel seçilmiş yerlerde ve bisiklet turu güzergâhındaki değişik uğrak yerlerinde tatma fırsatı sunan bu projenin başarılı geçtiğini ifade etti.

Ülker, Hatay İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü başta olmak üzere yurtdışı ve yurtiçindeki paydaşların ortak akıl ve heyecanını da bu işe katıldığını, bu kültür turunun ilki 25’in üzerinde Kosovalı bisikletçiyle başlayacağını ve olumlu geri dönüşlerin olması durumunda daha sonra diğer ülkelerde bulunan bisikletçileri de işe katılıp, yılda 10 bin ve üstü hedef kitleye ulaşılmaya çalışılacağını vurguladı.

Kaynak: Kosovaport

Önceki Haber

Rusya’dan Karadağ Büyükelçiliği’nin çalışanına sınır dışı

Sonraki Haber

ABD: Türkiye’nin Rusya-Ukrayna savaşındaki diplomatik çabalarını destekliyoruz