Kosova Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani, ABD Başkanı Joe Biden’ın müteveffa oğlu Beau Biden’ı Kosova’daki hizmetlerinden ötürü cumhurbaşkanlığı madalyası ile taltif etti.

Biden’ın 2015 yılında kanserden ölen oğlu Beau, 1998-1999 yılları arasında Kosova’da Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) yerel hakim ve savcılarının eğitilmesinde görev almış bir hukukçuydu.

ABD Başkanı Biden’ın müteveffa oğluna madalya takdimi için Pazar günü Kosova’nın başkenti Priştine’de resmi bir tören düzenlendi. Törene görüntülü bir mesaj gönderen ABD Başkanı Biden, “Beau’nun Kosova’daki faaliyetleri gönüldendi zira kendisi bu ülkeye aşık olmuştu. Burada yapabileceklerini ve hatta bu onurlu ülkenin gelecekte yapabileceklerini görebiliyordu” diye konuştu. Madalyanın büyük bir onur olduğunu ifade eden Biden, Kosova’nın ailesine layık gördüğü onur nedeniyle ailesinin derinden etkilendiğini ve Kosova’ya müteşekkir olduklarını söyledi.

Törende konuşan Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani de Beau Biden’ın Kosova’ya katkılarından bahsederek, “Birleşik Devletler ve Amerikan halkının ülkemiz, özgürlüğümüz ve var olma hakkımız için yaptıkları, dünyada görülen tüm ortaklıkların ötesindedir. Sayın Başkan, Kosova sizin de evinizdir” diye konuştu.

Kosova, Biden’ın başkan yardımcılığı döneminde de bir yola Beau Biden’ın ismini vermişti.

Kaynak: Balkan News

Önceki Haber

Şiddetli rüzgar Bosna Hersek’te hayatı felç etti

Sonraki Haber

Uluslararası Şehit Münür Alkan Anadolu İmam Hatip Lisesi, Balkanlar’dan 20 öğrenci kabul edecek