Kosova’dan AB ülkelerine “Srebrenitsa” vurgulu tedbir çağrısı

Kosova Dışişleri Bakanlığı, Avrupa Birliği ülkelerine Sırbistan’a karşı tedbir alma çağrısı yaptı.

AB üyesi ülkelere gönderilen mektupta Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic’in Srebrenitsa’da Sırp kuvvetleri tarafından soykırım gerçekleştirildiği dönemde yaptığı “Öldürülen her Sırp için yüz Müslüman öldüreceğiz” şeklindeki açıklamaları hatırlatıldı.

Telegrafi.com tarafından yayınlanan mektupta Sırbistan’ın Kosova’yı kasten istikrarsızlaştırma çabası içerisinde olduğu vurgulanırken bu eylemlerin Belgrad’ın 1990’lı yıllarda savaşı tetikleyen çalışma tarzını hatırlattığına dikkat çekildi.

Kosova’da kurulan barikatların Sırbistan tarafından desteklendiğine dikkat çekilen mektupta Sırbistan’ın tehdit altındaki Sırpları korumak amacıyla Kosova’ya asker konuşlandırma talebi ise Rusya’nın Ukrayna’yı işgal taktiğine benzetildi.

Mektupta Vucic’in Savaş suçlusu sanığı eski Yugoslavya Devlet Başkanı Slobodan Miloşeviç’i “Niyeti iyi olan büyük bir lider” olarak tanımladığına ve Sırp güçleri Srebrenitsa’da soykırım yaparken “Öldürülen her Sırp için yüz Müslüman öldüreceğiz” şeklinde bir açıklama yaptığına da dikkat çekildi.

Read Previous

Batı Trakyalı Türklerin, tarihi Türk mezarlığı üzerine futbol sahası projesine tepkisi sürüyor

Read Next

Kremlin: Kosova konusunda Sırbistan’ı destekliyoruz