Milli şair Mehmet Akif derki:
Şudur cihanda benim en beğendiğim meslek: Sözüm odun gibi olsun, hakikat olsun tek.
 
Kosova’da güven oylamasından sonra pandemi mücadelesi ve yeni hükümet arayışı atbaşı gidiyor.
 
Yıkılmasında olduğu gibi,  hükümetlerin  kurulmasında da her oy çok önemlidir.
Güven oylamasında, var olan KDTP (Kosova Demokratik Türk Birliği) milletvekillerinden biri (Fidan Brina Jilta) karşı oy, diğer milletvekili (Fikrim Damka) çekimser oy kullandı.
 
Bu çifte tutum, KDTP seçmeninde tepkilere yol açtı.
 
Hükümetin yıkılmasında öncü olan şu andaki geçiçi Vetvendosje-VV (Özkarar) Hükümetinin eski ortağı LDK (Kososva Demokratik Birliği), Cumhurbaşkanı Haşim Thaçi’nin verdiği yetkiye dayalı, hükümet kurma girişimlerine başladı.
 
Güven oylamasında çekimser olan KDTP lideri ve milletvekili olan Damka, şimdi de LDK’nın bu girişiminden yana tutum sergilemekte.
 
Öte yandan, karşı oy kullanan milletvekili Jılta’nın dünkü, “Parti ne derse” (Kosovahaber.net) şeklinde tutum açıklaması, kafaları karıştırdı.
 
Hem “yıkılanı” savunacak,  hem yıkıldıktan sonra “yıkanı” savunacaksın, doğru tutum sayılmaz.
 
Konuya gelince, milletvekilleri kararlarında bağımsızdır. Her şeyden önce milletin vekilidir.
 
Seçimde,  KDTP’ye oy verenler, değişimden yana olan seçmenlerdir.
Kosova’da yolsuzlukların devamına yol verecek değil, son verecek  siyasetin yanında olmak gerekir.
 
Gelecek, kendini sevenlerin değil, milletindir, halkındır.
 
Kosova’da gelecek vaat eden bir değişim başlamışken, çocuklarımızın bir yirmi yıl daha seyirci kalacakları  “biz bir yana, halk istediği yana” politikasına “vize” vermek, büyük bir vicdan hesaplaşmasıyla, ömür boyu  yola çıkmak,  demektir.
 
Bütün sondajlarda, halkın yüzde 80’in üstündeki desteğine rağmen, çok zor bir pandemi döneminde ortak olduğu VV koalisyon hükümetini yıkan, her türlü yolsuzluklarda imzaları, mahkemede davaları olduğu iddia edilenlerle, Anayasa’yı en kaba şekilde ihlal ederek hükümet kurmak hevesine kapılan LDK’yı, bu tehlikeli girişiminde desteklemek, akıl işi olmamalı.
 
Dili, dini, kültürü olsun, tek sözde  Türk varlığı konusunda, her zaman dışlayıcı tutumuyla bilinen LDK ‘nın sağlıksız politikalarına aracılık, KDTP’nin programına ve politikasına ters düser.
 
Mitroviça’da yıllar öncesi, belediye düzeyinde Türk dilinin resmi kullanımı konusundaki oylamada LDK’lı Belediye Meclisi üyelerinin aşırı karşı gelişi, hala gözlerimin önünde. Karar, başta PDK’nın (Kosova Demeokratik Partisi) desteği ve oy çoğunluğuyla, geçmişti.
 
LDK yanlısı olarak  bilinen “Bota Sot”  gazetesinde,Türklere karşı genelde  izlenen dışlayıcı ve özunde nefret politika ve izlenen tutumları da yıllardır, bilinir.
 
Yangından, mal kaçırırcasına bu telaş niye, asıl telâşımız Corona-virüsüdür, hükümet değil.
 
Tekrarlıyorum Milli şair Mehmet Akif derki:
Şudur cihanda benim en beğendiğim meslek:
Sözüm odun gibi olsun, hakikat olsun.
 

Önceki Haber

Türkiye’de son 24 saatte 2392 kişiye Kovid-19 tanısı konuldu

Sonraki Haber

Büyük Yörük Şairi İlhami Emin

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

two × 1 =