Kosova’daki hastanelerde temel ilaç sıkıntısı

Kosova’da şehir hastanelerini kapsayan Kosova Klinik ve Üniversite Hastaneleri Hizmetleri (SHSKUK)  , devlet hastanelerinin parasetamol, morfin, ergometrin  gibi  çok sayıda temel ilaç sıkıntısıyla karşı karşıya olduğunu duyurdu.

Hastanelerde hastalara yönelik 28 ilaç çeşidinin bulunmadığı öğrenildi.

SHSKUK  ilaç ve tıbbi  malzeme tedarikinde yaşanan  gecikmeler nedeniyle  ilaç şirketlerini suçladı.

SHKUK tarafından konuya ilişkin yapılan yazılı açıklamada, “Şeffaflığı ve doğru ile adil bilgiyi artırmak için, Kosova Klinik ve Üniversite Hastane Hizmetleri Müdürlüğü, ShSKUK ile yapılan sözleşmelere rağmen ilaç ve tıbbi  malzeme tedarikini geciktiren ilaç şirketlerinin listesini kamuoyuna açıklamaya karar verdi”, ifadelerini kullanıldı.

ShSKUK, tüm bu şirketlerin Kamu İhale Kanunu’na göre muamele gördüğünü ve gecikmeler nedeniyle para cezasına çarptırıldığını açıkladı.

ShSKUK, bu ilaç firmalarının listesini ve açık tedarik prosedürlerinin olduğunu ancak teklif verenin bulunmadığını söylediği, arz açığı bulunan ürünlerin listesini yayınladı.

Kaynak: Kosovaport

Read Previous

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın girişimiyle Rusya-Ukrayna, 200 savaş esirini takas etti

Read Next

Yunanistan teröristleri beslemeye devam ediyor: Sözde mülteci kampı Lavrion terör örgütlerinin karargahı olarak kullanılıyor