Kosova Sağlık Bakanı Arben Vitia, Kovid-19 nedeniyle ülkedeki hastanedelerde tedavi altında olan hastaların yüzde 93’ünün aşısız olduğunu açıkladı.

Basın toplantısı düzenleyen Sağlık Bakanı Arben Vitia, ülkedeki epidemiyolojik durum ve aşılama süreci hakkındaki son durumu paylaştı.

Aşı olmanın önemine vurgu yapan Bakan Vitia, “hafif bir düşüşe rağmen vaka sayısı hala yüksek. Şimdiye kadar toplam 33 binin üzerinde test yapıldı. Hastaneye kaldırılan ve kovid olduğu tespit edilenlerin yüzde 93’ünün aşısız olduğu belirlendi. Bu hafta Kovid-19 nedeniyle hayatını kaybeden 170 kişiden 149’unun aşı olmadığı belirlendi. Aşının alternatifi yok, bundan sonra yeni dalgalar gelecek. Bu dalgaları yalnızca aşı engelleyebilir” dedi.

Aşılama süreci hakkında da bilgi veren Bakan Vitia, “Kosova genelinde 900 bin kişiye aşı yapıldı. Bugüne kadar 300 bin kişiye iki doz aşı uygulanırken, 600 bin kişiye de iki doz aşı uygulandı. 12 Eylül’den itibaren aşılama süreci Pazar günleri de devam edecek” ifadelerini kullandı.

Bakan Vitia ayrıca, son kullanım tarihi geçme olasılığı nedeniyle Polonya ve Bulgaristan tarafından sunulan Astra Zeneca aşılarına yönelik bağış teklifini geri çevirdiklerini de sözlerine ekledi.

Kaynak: Kosovaport

Önceki Haber

‘Filenin Sultanları’ yarı finalde Sırbistan’a yenildi

Sonraki Haber

Sofya, 2024 yılı için Dünya Spor Başkenti unvanını aldı