Kosova’daki Devlet Üniversitesinde bu yıl Türkçe bölümler açılmayacak

Kosova’nın ikinci kamu üniversitesi olan ve Türkçe eğitimin de verildiği Prizren Üniversitesi’nde bu yıl Kosova Eğitim Bakanlığı’na bağlı Akreditasyon Merkezi’nin yeni bir madde eklenmesiyle, Türkçe bölümler açılmayacak.

1951 yılından bu yana ilk öğretimden üniversite düzeyine kadar Türkçe eğitimin resmi olarak devlet okullarında verildiği Kosova’da, bu yıl ilk kez Kosova Eğitim Bakanlığı’na bağlı olan Akreditasyon Merkezi Yönetmeliği’nin, her bölüm için 3 doktoralı öğretim görevlisi şartı nedeniyle 3 bölümde Türkçe eğitim veren Prizren Üniversitesi’nde Türkçe bölmler kadro yetersizliğinden açılamıyor.

kosovada-turkce-egitim-verecek-bilgi-teknolojileri-ve-iletisim-bolumu-007Konuyla ilgili DHA’ya konuşan Prizren Üniversitesi Türkçe Bölümler Koordinatörü Soner Yıldırım, Akreditasyon Merkezi Yönetmeliği’nin aldığı kararla bu yıl 3 bölümde kayıtların başlayamadığını söyledi. Akreditasyon Merkezi’nin yeni madde şartıyla, Türkçe eğitimin verildiği Prizren Üniversitesi’nde yeterli Türk Doktora mezunu kadrosunun olmadığını söyleyen Yıldırım, her hangi bir önlemin alınmadığı takdirde bu yıl ilk kez Türkçe bölümlerin açılamayacağını söyledi. 1 Ekim tarihinde 2016 – 2017 yeni eğitim döneminin başlayacağını vurgulayan Yıldırım, üniversitenin bölümlerine kayıt olmak isteyen çok sayıda öğrencinin açıkta kalacağını söyledi. Kosova Demokratik Türk Partisi’nin – (KDTP) bu işe el atması gerektiğini söyleyen Yıldırım, Boşnak ve Türk azınlıklara bir toleransın tanınmasını istedi. Bu güne kadar TİKA’nın desteğiyle kadro ihtiyacının Türkiye’den gelen akademisyenler tarafından giderildiğini belirten Yıldırım, ancak TİKA’nın eğitim birimini Yunus Emre TKM’ne devretmesiyle bu desteğin kesildiğini söyledi.

Kosovalı Türklerin yoğun olarak yaşadığı Prizren’de hizmet veren Kosova’nın 2’nci kamu üniversitesi olan Prizren Üniversi’nde Türk dilinde; Bilgi Teknolojileri ve İletişim Bölümü, Okul Öncesi Eğitim ile Sınıf Öğretmenliği Bölümleri yer alıyor. Türkiye’den de çok sayıda öğrencinin eğitim gördüğü Prizren Üniversitesi Kosova’nın önemli üniversiteleri arasında yer alıyor.

Kaynak: DHA

Read Previous

Deprem anında yapılması gerekenler

Read Next

Borisov, Macaristan ve Sırbistan başbakanları ile görüştü 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *