Kosova’daki çok kültürlü yapıyı sahneye taşıdı

Dünyanın farklı ülkelerinden gelen sanatçıların katılımı ile bu yıl 15’incisi düzenlenen Uluslararası DAM Müzik Festivali’nde Kosova Türk toplumunun önde gelen sanatçılarından Ebru Jılta da yer aldı.

Bu yıl 15’incisi düzenlenen Uluslararası DAM Müzik Festivalinde ilk kez bir Kosovalı Türk sanatçı yer aldı.

Konserle ilgili Kosovaport’un sorularını yanıtlayan genç sanatçı Ebru Jılta, “bu festival Yunus Emre Enstitüsü işbirliğiyle düzenlenen bir festival. Yunus Emre ile iletişime geçtik. Çok uzun zamandır takip ettiğim bu önemli organizasyona davet alınca çok mutlu oldum. Benim için çok değişik ve önemli bir tecrübeydi” dedi.

Genç sanatçı Ebru Jılta, Uluslararası DAM Müzik Festivali’nde hemTürkçe hem de Arnavutça şarkılar seslenidererek, Kosova’daki çok kültürlü yapıyı sahneye taşıdı.

“Kosova, çok kültürlü bir yapıya sahip olduğu için hem Türkçe hem de Arnavutça şarkılar seslendirmeyi tercih ettim. Özellikle de, her iki dilde melodisi aynı fakat sözleri farklı şarkıları tercih ettim” diyen Jılta, amacının müziğin birleştirici gücüne vurgu yapmak olduğunu ifade etti. Jılta ayrıca, çok güzek geri dönüşler aldığını da sözlerine ekledi.

Genç sanatçı Ebru Jılta, festivalde hem Türkçe hem de Arnavutça şarkılar seslenidererek, çok yönlü bir sanatçı olduğunu da kanıtlamış oldu.

Uluslararası DAM Müzik Festivali, koronavirüs salgını nedeniyle bu yılsınırlı sayıda katılımcı ve seyirci ile gerçekleştirildi.

Kaynak: Kosovaport.com

Read Previous

Yunanistan’da donanma ve konteyner gemileri çarpıştı

Read Next

TİKA’dan Kuzey Makedonya’da Türkçe eğitim veren okullara destek