Kosova’da yoksulluk oranı arttı

Kosova’da yoksulluk  oranının yıldan yıla artmaya devam ettiği, bu durumun ihtiyaç sahibi ailelerin sosyal durumlarını daha da zorlaştırdığı öğrenildi.

Birleşmiş Milletler kalkınma Programı UNDP’nin 2023 yılı için hazırladığı son rapora göre Kosova’da yoksulluk yüzde 16 oranında arttı. Raporda, ülkede ekonomik büyümede de düşüş yaşandığı belirtildi.

Vatandaşların temel ihtiyaçları artarken aile başına düşen sosyal gelir aynı kaldı. Bu durumla ilgili olarak Kosova’daki insani yardım kuruluşu Kızıl Haç da aynı görüşü paylaştı. Kosova’daki her belediyede yoksulluk vakaları olduğu için ailenin temel ihtiyaçlarının karşılanamadığına vurgu yapıldı.

Bu arada ekonomistler, işsizlik oranı ve fiyat artışları karşısında ücretlerin endekslenmesi eksikliğinin Kosova’daki yüksek düzeydeki yoksulluğun nedenleri olduğunu tahmin ediyor.

UNDP tarafından hazırlanann “Halkın Nabzı” projesinin yöneticisi Alisa Hasani, ailelerin ekonomik refahına ilişkin anketin ana bulgularına göre Kosova’da yoksulluğun bu yıl önemli ölçüde arttığı sonucunun çıktığını vurguladı.

Aileler 2021’de gıda ihtiyaçları için ayda 200 avro harcarken, 2023’te fiyatlardaki artış nedeniyle ailelerin gidaya daha fazla para harcayacaklarını söyledi.Kaynak: Kosovaport

Read Previous

FETÖ şüphelileri Yunanistan’a kaçarken yakalandı

Read Next

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, Bosna Hersek’teki ayrılıkçı söylemlerden endişeli