Kosova’da, “Yenilikçi Türk Hareket Partisi” isimli yeni bir siyasi parti kuruldu.

Ertan Simitçi’nin Genel Başkan olduğu , “Yenilikçi Türk Hareket Partisi” 21 Eylül 2020 tarihinde Prizren’de düzenlenen Kurucu Genel Kurul toplantısında, Genel Kurul delegelerinin oybirliği resmi olarak kuruldu. Yenilikçi Türk Hareket Partisi Kurucu Genel Kurulunda yapılan oylama neticesinde, Genel Başkan Yardımcılıklarına Gökşen Uysal Curci ve Onur Canhas oybirliği ile seçildi.

Partinin kurulmasıyla ilgili başkanlık kurulundan yapılan yazılı açıklamada, Yenilikçi Türk Hareket Partisi’nin, resmi ve yasal işlemleri tamamlandıktan sonra, siyasi sahnede yerini alacağı belirtilerek şu ifadelere yer verildi:

“21 Eylül 2020 tarihinde Prizren’de düzenlenen Kurucu Genel Kurul toplantısında, Genel Kurul delegelerinin oybirliği ile ‘Yenilikçi Türk Hareket Partisi’ resmi olarak kurulmuştur.

Genel Seçimler Yasası, Siyasi Partiler Kaydı ve Çalışmalarını düzenleyen 01/2013 sayılı Yönetmeliğe dayanarak, Genel Kurul’da Parti Tüzüğü ve Parti Programı görüşülmüş ve oybirliği ile kabul edilmiştir.

Kosova Cumhuriyeti Anayasası ve mevcut yasal mevzuat, Türk toplumuna seçme ve seçilme hakkını tanırken, toplumun kendi siyasi partilerini kurma hakkını da tanımıştır. Yenilikçi Türk Hareket Partisi, resmi ve yasal işlemleri tamamlandıktan sonra, siyasi sahnede yerini alacaktır.

Genç, kaliteli, nitelikli ve deneyimli kadroları ile, ülkenin kalkınmasına ve gelişmesine katkı sağlayacak, Kosova Türk toplumunun istikbali için politikalar üretecek ve geliştirecek, ülke siyasetini doğru okuyacak ve toplumumuzun değerlerine sahip çıkacak Yenilikçi Hareket, bugünden itibaren siyasi çalışmalarına başlamıştır.

Yenilikçi Türk Hareket Partisi Kurucu Genel Kurulunda yapılan oylama neticesinde, Parti Genel Başkanlığı görevine oy birliğiyle Ertan Simitçi seçilmiştir. Genel Başkan’ın önerisi üzerine, Genel Başkan Yardımcılıklarına Gökşen Uysal Curci ve Onur Canhas oybirliği ile seçilmiştir. Başkanlık Kurulu, Partinin kurumsal kimliği, teşkilatlanma süreci ve resmi işlemlerin yapılması ile görevlendirilirken, Tüzük ve Program kapsamında yapılması gereken tüm çalışmalardan sorumlu ve yetkili organdır.

Yenilikçi Hareketin özünde hoşgörü ve saygınlık vardır. Tüm ülkeye ve kamuoyuna örnek ve Türk Toplumuna layık bir siyasi parti olma yolunda ilerlerken, seçmenimizin iradesini sandıkta yeniden canlandırmak ve temsiliyetimizi her alanda arttırmak tek gayemiz olacaktır. Toplumda ayrımcılığa ve bölünmeye asla izin vermeyeceğiz. Bu sebeple, önceliğimiz milli iradeye saygı duyulması ve bu doğrultuda siyasi çalışmalarımızın yürütülmesidir.

Halkımıza ve seçmenimize kavuşmanın heyecanı ile, Kosova siyasetinde yeni bir dönemin başlaması için ilk adımı atıyoruz. Yenilikçi Türk Hareket Partisi, tüm ülkeye ve toplumumuza hayırlı olsun.

Partimizin çalışmaları ile ilgili, en kısa zamanda resmi internet sayfalarımızdan ilgili duyurular ve bilgilendirmeler yapılacaktır.”

Kosovaport

Önceki Haber

Hükümette 2 Türk bakan yardımcısı görev yapacak

Sonraki Haber

Son 24 saatte maske kullanmayan 680 kişiye ceza kesildi