Kosova’da yeni tip koronavirüs Covid-19 vakalarının rekor sayıda artması üzerine hükümet tarafından alınan en yeni tedbirler bir grup vatandaş tarafından protesto edildi.

Sosyal medya üzerinden yapılan çağrıya uyan bir grup vatandaş, Kosova Başbakanlığı binası önünde toplanarak, koronavirüs salgının önlenmesi için alınan tedbirleri protesto etti.

Yeniden kapanmanın hiç bir etki göstermeyeceğine dikkat çeken protestocular, hükümetten, tedbirler konusunda geri adım atmasını istedi.

Az sayıda toplanan vatandaşlar hükümet tarafından alınan en yeni tedbirlerle asla uzlaşmadığını, gün boyunca herşeyin serbest olduğu, ancak akşam saatlerinden sonra sokağa çıkma yasağının ilan edilmesinin mantıklı olmadığını söyledi.  Protestocular, hükümetin ekonomiyi ayakta tutacak yasayı onaylanması yerine, Covid-19 salgınına karşı tedbirleri sıkılaştırmanın hiç bir anlamı olmadığını vurguladı.

Bazı protestocular , en iyi çözümün bu hükümetin gitmesi ve erken seçimlerin ilan edilmesi olduğunu belirterek, bazıları, hükümetin, yeni tedbirlerden ziyade, ekonomiye odaklanmasının daha faydalı olabileceğine kaydetti.

Kosova’da son 24 saat içinde  767 kişide Covid-19 virüsünün tespit edilerek,  korona virüse yakalanan kişi sayısı 26 bin 888’e yükseldi. Son 24 saatte 8 kişinin daha virüs nedeni ile hayatını kaybetti,  toplam can kaybı  784’e ulaştı. Ülke genelinde 9 bin 418 aktif vaka bulunuyor.

Hükümet artan vakalar nedeniyle risk oranına göre belediyeleri, yeşil, turuncu ve kırmızı olmak üzere  3 ayrı kategoriye bölerek, bu akşamdan itibaren, farklı belediyeler için 18:00, 19:00 ve 20:00 saatlerinden saat 05:00’e kadar soka çıkma yasağı ilan etti.

Kosovaport

Önceki Haber

Türk askerinden Mamuşa’daki liseye kütüphane

Sonraki Haber

“Türkiye’nin 2023 hedeflerine ulaşma mecburiyeti hiç olmadığı kadar gerekli hale gelmiştir”