Kosova’da seçime gidilmeden yeni hükümet kuruldu. Düzenlenen olağanüstü Meclis oturumunda, LDK adayı Avdullah Hoti, 61 evet ve 1 çekimser oy ile yeni hükümeti kurdu.

Yeni hükümetin oylandığı olağanüstü Meclis oturumu, Meclis Başkanı Vjosa Osmani’nin boykotu nedeniyle yardımcısı LDK’dan Kujtim Shala tarafından yönetildi. Oturumun başında Hükümet Programını sunan Avdullah Hoti, koalisyon ortaklarıyla birlikte halk içi çalışacaklarını belirten Hoti, ekonomik kalkınma, istihdam, sağlık, eğitim ve salgınla mücadeleye odaklanacaklarını kaydetti. Hoti ayrıca, ülke Anayasası ile hukukun üstünlüğüne saygı göstererek, yolsuzlukla mücadele edeceklerini de sözlerine ekledi. Hoti, hükümet programını sunuduktan sonra, kabineyi açıkladı. Dört Başabakan Yardımcısı ve 16 Bakandan oluşacak kabinede bir Türk de yer alıyor. Eğitim Bakan Yardımcılığı yapan Enis Kervan, Bölgesel Kalkınma Bakanı görevine getirildi.

Vetevendosje ve bazı LDK milletvekillerinin boykot ettiği oturumda, partilerin parlamento grup şeflerinin konuşmaları ardından oylamaya geçildi.

Hoti hükümeti için 86 milletvekili oy kullanırken, yeni hükümet 61 evet 26 hayır ve 1 çekimser oy ile kuruldu. KDTP Milletvekilleri Fidan Brina Jılta ve Fikrim Damka da Hoti hükümetinden yana oy kullandı. Oylamanın ardından Başbakan Hoti ve kabinesinin yemin etmesiyle birlikte oturum sona erdi.

Avdullah Hoti, halkın seçmediği Başbakan olarak Kosova tarihine geçti.

 

 

Kaynak: Kosovaport.com

Önceki Haber

Sırbistan’da seyircili maç

Sonraki Haber

Bosnalı gençler, TİKA desteğiyle siperli maske üretiyor

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

13 + nine =