Kosova’da yayınlanan “Türkçem”in 228. sayısı çıktı

Türkçe’nin Kosova’da yaşatılması ve gelecek nesillere aktarılması için önemli rol üstlenen Türkçem dergisi, 228. sayıya ulaştı. Öğrencilerin şiir ve yazılarına yer veren dergi, edebiyat sevgisini aşılamayı hedefliyor. Türkçem Genel Yayın Yönetmeni Zeynel Beksaç’ın 228. sayıyı anlattığı yazısını sizlerle paylaşıyoruz.

Kapaktan başlayalım. Bu kez Balkanlarda yaratılan şiire, daha doğrusu Üsküp’te yaşayıp yaratan genç şaire Leyla Şerif Emin’e Türkçenin 13. Uluslararası Şiir Şöleni’nde Nef’i büyük ödülü verildi. Onun ödül alırken fotoğrafını büyük bir mutlulukla kapak yaptık. Leyla’yı kutluyoruz. Başarılarının devamını diliyoruz.

2-3 sayfalarda  Kosova’da 10 Kasım’ la  ilgili düzenlenen değişik etkinliklerden karelere yer verdik. 1o Kasım Atatürk’ü anma etkinlikleri Kosova’da bir gelenektir. Ata, her zaman Kosovalılar tarafından sevgi ve saygıyla anılmaktadır.

14 Kasım 2019 tarihinde Tiran Yunus Emre Enstitüsü’nün organizasyonuyla Tiran Kitap Fuarı etkinlik proğramı çerçevesinde “Balkanlarda Türk Edebiyatı’nın İzleri” konulu bir panel düzenlendi. Haberin ayrıntılarını derginin bu sayısında, daha doğrusu 4. Sayfada bulabilirsiniz.

“Balkanlarda Türk edebiyatı’nın İzleri” konulu bir panelde  “Türk Edebiyatı Üzerine…” adlı sunumuyla Tiran Fan Noli Yayınevi Müdürü Rexhep Hida da yer aldı. 5. Sayfada konuyla ilgili yazıyı bulabilirsiniz.

“Balkanlarda Türk edebiyatı’nın İzleri” konulu bir panelde  bir başka konuşmacı da ünlü Albanolog ve Türkolog Prof. Lindita Xhanari Latifi’ydi. Türkçe’den Arnavutça’ya birçok eseri başarıyla çeviren Latifi’nin, Panelde “Arnavut Dilindeki Türk Edebiyatı” konulu yazısını 6.ve 7. sayfalarda bulabilirsiniz.

Devamında Mustafa Karahasan’dan “Sevim” adlı öyküyü okuyabilirsiniz. Bu sayıda ayrıca bir Nogay masalını da bulabilirsiniz.

Balkan Türk edebiyatını yakından izleyen Prof.Dr. Mustafa İsen, bu kez “Kosova Türkleri Edebiyatı” konulu yazısıyla Türkçem dergisinin bu sayısına konuk oluyor.

Aylin Domaniku, İstanbul Bahçeşehir Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik bölümünü birincilikle bitiren örnek bir genç. “Azimliyseniz, okumak istiyorsanız, sadece okumak ve üniversiteyi bitireyim diye değil, insanlığa yardım etmeyi düşünmelisiniz…” diyen Aylin’le, Özden Beyoğlu’nun gerçekleştirdiği röportajı seve seve okuyacağınızı umuyoruz.

Ünlü araştırmacı yazar Raif Vırmiça’nın son kitabı olan “Prizrenli Hacı Fethi Divanı” yla ilgili Aziz Serbest yazdı. İlginizi çekeceğinizi umduğumuz değiniyi 14. Ve 15. Sayfalarda okuyabilirsiniz.

Devamında Dilara Köseoğlu’nun kaleminden “atamızı eserleriyle, fikirleriyle, ilkeleriyle, inkilaplarıyla hatırlamalıyız…” adlı yazıyı 16. Sayfada, İskender Muzbeg imzalı “Kosova Türlerinin Aatürk’e Saygısı” adlı yazıyı da 17. Sayfada bulabilirsiniz.

18. sayfada Mümin Ali “Ahmet Hamdi Tanpınar’ın Mahur Beste Kitabı Üzerine Birkaç Kelam” yazısıyla yer alırken, Leyla Şerif Emin bu kez “Balkanlarda Sonbahar” konulu yazısıyla okura sesleniyor.

Türkçenin 13. Uluslararası Şiir Şöleni haberi de 20. Sayfada yer alıyor.

Devamında Kosova milli tenis takımının başarılı genci Semi Kito’yla gerçekleşen bir söyleşi var.

Bu sayıya konuk olan Esin Muzbeg “Sevgili Çocuklar” diyor yazısında. Bunu öğrencilerin şiirleri izliyor…

Yeni bir sayıda daha görüşene dek, her şey gönlünüzce olsun, yüzünüzden gülüş eksilmesin.

 

Read Previous

Sigara birçok kanser türü için risk faktörü

Read Next

Hırvatistan’da polisin müdahalesi sonucu bir göçmen yaralandı

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

twenty + 17 =