Kosova’da yayınlanan “Türkçem” Dergisi’nin 279. sayısı çıktı

Türkçe’nin Kosova’da yaşatılması ve gelecek nesillere aktarılması için önemli rol üstlenen Türkçem dergisi 279. sayıya ulaştı.

Türkçem Genel Yayın Yönetmeni Zeynel Beksaç’ın 279. sayıyla ilgili yazısını sizlerle paylaşıyoruz:

Türkçem dergisinin 279. sayısıyla herkese merhaba demenin mutluluğunu yaşıyoruz. Yine zengin bir içerikle karşınızda olabilmek için, elimizden gelen gayreti sunmaya özen gösterdik. Yazar dostların da sayesinde bunu başarabildiğimize inanıyoruz.

Bu sayıda öyküleriyle: Yakup Ömeroğlu(Yıldızlar), Enver Baki(Anaların yanakları ebet bitmez), Kaşem İsabeyli(Deniz ile fırtına).

Ünlü Bosna-Hersek şairi İzzet Sarayliç Türkçem’in bu sayısına bir demet şiiriyle konuk oluyor. Yanı sıra  Atila Er, Meral Bayatlı, Müberra Karadayı, Şükran Aydın ve  Cemal Karsavran’dan da şiirleri okuyabilirsiniz.

Değerli yazarımız Aziz Serbest bu sayıda ünlü şair Suzi Çelebi üzerine duruyor.”500. ölüm yıldönümünde mezarı yok olmak üzere olan Suzi nasıl anılacak” diye bir başlık koyan Serbest’in bu yazısını ilgiyle okuyacağınızı umuyoruz.

Değerli Türkolog Prof.Dr. Mustafa İsen “Prizren’de beş yüz yıldır dalgalanan Türkçe bayrağı” konulu yazısıyla okurlara merhaba diyor.

Yazılarını her zaman ilgiyle okuduğumuz usta gazeteci Ercan Kasap:” Bir halkın benliğini tesis etmekte eğitim ve kültür kadar medyanın da rolü azımsanacak değildir,” diye altını çizdiği “Kosova’da Türkçe Medyanın Çökertilmesi…” konulu yazısını okumanızı salık veririz.

Türkçem’de yazılarını yine ilgiyle okuduğumuz Dr.Mehmet Yardımcı bu kez vefatının 25. yılında “Barış Manço Gerçeği” üzerine duruyor.

25.yayın yılı nedeniyle dizi etkinlikler sergileyen Türkçem Dergisinin Şiir Kervanı bu kez Priştine’de Gerçek Derneğinde demir atıp, şiir severlerle buluştu. Bunun da haberini bu sayıda okuyabilirsiniz.

Batı Trakya Türklerinin merhum lideri Dr. Sadık Ahmet’in hayatını anlatan TRT ortak yapımı “Sadık Ahmet” filminin galası Atatürk Kültür Merkezi’nde gerçekleşti. Bunun haberini de sizlerle paylaşıyoruz.

Derginin arka kapağındaki şiir, ünlü şair Bahtiyar Aslan’a ait.

Değerli okurlarımız, Kosova’da nüfus sayımı 5 Nisan – 17 Mayıs 2024 tarihleri arasında gerçekleşecek. Bunu unutmayalım. Herkes bulunduğu konumda kendine düşen görevi büyük bir sorumlulukla yerine getirmeli. Halk olarak bizim için bu çok önemli.

Yeni bir sayıda buluşana dek, sağlıcakla kalın, hoşçakalın, dost kalın.

Read Previous

Sürücü ehliyetleri 31 Aralık’a kadar geçerli olacak

Read Next

Berkan İmeri ve Aleksandar İlyov, Halkbank Üsküp’ün yeni İcra Kurulu üyeleri oldu