Kosova’da yayınlanan “Türkçem” Dergisi’nin 277. sayısı çıktı

Türkçe’nin Kosova’da yaşatılması ve gelecek nesillere aktarılması için önemli rol üstlenen Türkçem dergisi 277. sayıya ulaştı.

Türkçem Genel Yayın Yönetmeni Zeynel Beksaç’ın 277. sayıyla ilgili yazısını sizlerle paylaşıyoruz:

Değerli okurlar merhaba.

Türkçem Dergisi’nin 277.sayısıyla sizlerle birlikte olmanın mutluluğunu yaşıyoruz.

Bu, 2023 yılının son sayısı…

Doludizgin bir yılı yaşadık. Koşturmaca. Dur durak bilmeden. Rumeli’de anadili nöbetinde sizlerle birlikte üzerimize düşen görev ve sorumluluk içinde elimizden geleni yapmaya çalıştık.

2023 yılı Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. Yılıydı. Onur duyduk, gururlandık. Çeşit düzeyde, değişik etkinliklerle Kosova düzeyinde kutladık. Nice yüzyıllara Türkiye!

2023 yılı ayrıca Türkçem dergisinin 25. Yılıydı. Şair yazar dostlarla, sevgili öğrenci, öğretmen ve edebiyatseverlerle, bir sözle tüm Türkçemseverlerle  Kosova’da ve Kuzey Makedonya’da etkinlikler düzenledik. Bu anlamlı jübilemizde Kosova Türk Yazarlar Derneği, Üsküp’ün Köprü Derneği, Prizren’in Doğru Yol, Priştine’nin Gerçek Derneği bizleri yalnız bırakmadı. Beraberce bu coşkuyu yaşadık…

Türkçem Dergisinin yolculuğu 2024 yılında da devam edecek.

Yazar kadromuzu daha bir genişleterek, dergi içeriğini daha bir zenginleterek, edebiyatımıza yeni yeni adların, özellikle gençlerin  kazandırılması doğrultusunda özel bir çaba harcamaya devam edeceğiz.

Türkçem, bu topraklarda edebiyatı yaşatanları hiç unutmadı. Döne döne, çeşit fırsatlarla onları andı, gündemde tuttu, tutmaya da karalıdır.

Özgür yurdumuz Kosova’da yerli edebiyatımıza kucak açarken, bu topraklarda yaşayan diğer dillerdeki edebiyattan da eserleri dergimiz sayfalarında vermekten büyük bir haz aldık. Kardeş edebiyatlara bundan böyle de  saygı göstermeye, onlarla içiçe olmaya devam edeceğiz.

Bundan böyle hedefimiz  300.sayıya ulaşmak. Onu çok arzuluyoruz. Bu hedefe elbet ki hep beraber yol alacağız.

2024’e adımlarken, dileğimiz o ki, öncelikle dünyada bu çirkin savaşların bitmesidir. Filistin’de İsrail’in saldırısının durmasıdır. İnsana nerde olursa olsun insan gibi saygının gösterilmesidir.

Barışın, kardeşliğin, dostluğun hüküm sürmesidir.

2024 öyle gelsin. Bütün insanlığa güneş doğsun. Özgürce koşsun çocuklar her yerde. Huzur içinde en doğal hakkı olan çocukluklarını, yaşamlarını yaşasınlar. Güzellik galip gelsin…

2024’te yeniden yeni sayılarımızla buluşana dek, hoşça kalın, dostça kalın, sağlıcakla kalın…

Read Previous

Yunanistan, Türkiye ile birleştirici unsurlara odaklanmak istiyor

Read Next

Saraybosna’da hava kirliliği