Kosova’da yayınlanan “Türkçem” Dergisi’nin 275. sayısı çıktı

Türkçe’nin Kosova’da yaşatılması ve gelecek nesillere aktarılması için önemli rol üstlenen Türkçem dergisi 275. sayıya ulaştı.

Türkçem Genel Yayın Yönetmeni Zeynel Beksaç’ın 275. sayıyla ilgili yazısını sizlerle paylaşıyoruz:

osova’da çocuk dergilerinin başında yer alan Türkçem Dergisi, 275’inci sayısı ile  okura merhaba dedi.

Kosova’da savaş sonrası dönemde  Türkçe çocuk dergisi eksikliğini karşılamayı ve çocuk dergisi  boşluğunu dolduran dergi, öğrencilerin yaratıcılığını, duygu ve düşünce dünyasını geliştirmeyi amaçlayan bir dergi olarak, yeni sayısıyla çocuklarımızın sesi olmaya devam ediyor.

Derginin sahibi ve yazı müdürü Zeynel Beksaç’ın, Türkçe Dergisi’nin 274’üncü sayısındki tanıtım yazısı şöyle:

“Türkçenin Rumeli yakasında bir başarıya daha ulaşmanın gururunu yaşıyoruz. Türkçem dergisinin 275. sayısıyla huzurlarınızdayız.

25 yıldır Türkçe haykırmanın, Türkçe düşünmenin, Türkçeyle yol almanın sevinci yüzümüzü okşuyor, bu topraklarda varlığımızı onurlu bir şekilde  yaşatmanın mutluluğu içindeyiz. Tüm bu yıllar boyunca; kardeşliğin, barışın, güzelliğin, dostluğun kelamını ettik.

Anadilimizi hep çok sevdik. Onun uğruna ömür harcadık. Yunusça, Mevlanaca…

Değerli okurlarımız, bugün Türkiye Cumhuriyeti  100. yılını gurur ve coşkuyla kutluyor. Bizler de Balkanlardaki Türkler olarak bu görkemli bayramı içtenlikle kutluyoruz. Daha nice yüzyıllar diyoruz. Türkiye Cumhuriyeti sonsuza dek yaşasın!

Hani, Büyük Atatürk Gençliğe Hitabesi’nde ne diyordu:” Ey Türk gençliği! Birinci vazifen; Türk istiklalini, Türk cumhuriyetini, ilelebet muhafaza ve müdafaa etmektir… Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur.” Türk gençliği elbet ki yarınlarda da en büyük bir sorumluluk ve gururla  kendine düşen görevi yerine getirecektir.

Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere kahraman silah arkadaşlarını, aziz şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmet ve şükranla anıyoruz.

Hep böyle güçlü, gururlu kal. Gürbüz adımlarla her alanda ilerle, barış, refah, huzur seninle olsun, Anaülkem, Türkiye’m!

Değerli okurlar,

Bu sayıda da sizlere layık zengin bir  içerikle ulaşmaya özen gösterdik. Değerli dostumuz Aziz Serbest,  Türkiye Cumhuriyeti’nin 100.yıldönümü nedeniyle Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve Balkanlar üzerine durdu. “Atatürk Prizren’e Ne Zaman Gelmişti” adlı yazısını zevkle okuyacağınızı umuyoruz.

Read Previous

Bulgaristan’da HÖH partisi yerel seçimlere hazırlanıyor

Read Next

İsrail ordusu bir günde Gazze Şeridi’nde 320 noktayı vurarak 400 Filistinliyi öldürdü