Kosova’da yayınlanan “Türkçem” Dergisi’nin 267. sayısı çıktı

Türkçe’nin Kosova’da yaşatılması ve gelecek nesillere aktarılması için önemli rol üstlenen Türkçem dergisi 267. sayıya ulaştı.

Türkçem Genel Yayın Yönetmeni Zeynel Beksaç’ın 267. sayıyla ilgili yazısını sizlerle paylaşıyoruz:

Değerli okurlarımız…

Derginin kapağından da anlaşılacağı gibi
Türkiye bu tarihi unutmayacak: 6 Şubat 2023 saat 04.17…
Kahramanmaraş merkezli iki deprem tüm Türkiye’yi sarstı… Türkiye ve dünyadan binlerce ekip kurtarma çalışmalarına katıldı. Milyonlar tek yürek oldu.
7,7’lik sarsıntı sonrası saniyeler içinde binlerce can enkaz altında kaldı… Onlarla birlikte kurulan hayaller, binbir özenle kurulan yuvalar yerlebir oldu… . 85 milyon ‘asrın felaketi’nin acısını yüreğinde hissetti. O sabah Türkiye’nin uyandığı en acı günlerden biri oldu. Artık hiçbir şey eskisi gibi değildi…
Türkiye iki büyük deprem felaketinin yaralarını sarmaya çalışıyor. İlki 7,7 ikincisi 7,6 büyüklüğündeki deprem; Kahramanmaraş, Gaziantep, Şanlıurfa, Diyarbakır, Adana, Adıyaman, Osmaniye, Hatay, Kilis ve Malatya’da büyük yıkıma yol açtı. Son verilen bilgilere göre depremlerde can kaybı 48 bin 448’e yükseldi.

Değerli okurlarımız,
Kosova bağımsızlığının 15’nci yıldönümü vesilesi ile Kosova Cumhurbaşkanlığı tarafından ünlü şair, yazar Arif Bozacı 50 yıl boyunca Edebiyat alanındaki yaratıcılığı, edebiyatlar arası tanıtım faaliyeti ve hizmetleri için “Kosova Devlet Edebiyatı Nişanı” ödülüne layık görüldü. Haberi 3. sayfamızda okuyabilirsiniz.
Aynı sayfada Türkiye’deki depremle ilgili 3 şiiri de bulabilirsiniz. Devamında Arif Bozacı’dan bir demet şiir yer alıyor.
Leyla Şerif Emin, bu kez Gençler ve Koza Modeli adlı yazısıyla siz okurlara merhaba diyor.
Bunu dergimizin sıralı yazarlarından olan Mehmet Yardımcı’nın iki yazısı izliyor. Biri, SEsimi Duyan Var Mı deprem içerikli, diğeri de Barış Manço Gerçeği adını taşıyor. Her iki yazıyı da ilgiyle okuyacağınızı umuyoruz.
Müzik dünyamızın değerli sanatçısı Aluş Nuş’la ilgili bu kez Ercan Kasap yazdı.Bu yazıyı da dergimizin bu sayısında bulabilirsiniz.
Geçenlerde bir sürpriz yaşadık.Prizren’de lise son sınıf öğrencisi Sıla Cibo ilk romanı “İdealarda İzole”yle okura merhaba dedi. Kitabın tanıtımı Prizren’de yapıldı. Bu sayıda bu olaya genişçe yer verdik.
Yazar Necla Dursun Balkanlardaki Edebiyatı anlatıyor, Rodopları Gezerken, KIBATEK’in 25. Yılı okuyabileceğiniz diğer yazılar. Arka kapakta da Türkiye’de yaşanan deprem içerikli İskender ve Esin Muzbeg’den iki şiiri bulabilirsiniz.
Yeni bir sayıda daha buluşana dek, hoşçakalın, sağlıcakla kalın.

Read Previous

İskoçya’nın yeni başbakanı Yusuf resmi konuttaki ilk gününde namaz kıldırdı

Read Next

Türkiye, Hırvatistan’a 2-0 mağlup oldu