Türkçe’nin Kosova’da yaşatılması ve gelecek nesillere aktarılması için önemli rol üstlenen Türkçem dergisi 246. sayıya ulaştı. Türkçem Genel Yayın Yönetmeni Zeynel Beksaç’ın 246. sayıyı anlattığı yazısını sizlerle paylaşıyoruz.

246. sayımızla herkesi en kalbi duygularımızla selamlıyoruz. Güzel bir kapak oldu. Aslen Prizrenli olan, Ankara’da yaşayıp sanat çalışmalarını sürdüren ressam dostumuz Gültekin Serbest’in bir çalışması dergimizin bu sayısına güzellik kattı. Kendine özgü bir üslubu olan, konusal açıdan özgün bir yaratıcılığın peşinden giden, tablosunu görür görmez, “Ha, bu çalışma Gültekin’in” dedirten bir ressamdır Gültekin Serbest. Bu sayıda yaratıcılığını konumlayan bir yazıyla kardeşi, değerli gazeteci, yazar, şair dostumuz Aziz Serbest konuk oluyor. İlgiyle okuyacağınızı umuyoruz.

Üçüncü sayfada Batı Trakya Türk Edebiyatı’nın değerli yazar şairi Rahmi Ali, “Resim” adlı şiiriyle okurlara merhaba diyor. O, değerli bir eğitimciydi. Yıllarca Üsküp “Tefeyyüz” ilkokulunda ders verdi, müdür olarak görevde bulundu. Sonra da özellikle Nusret Dişo Ülkü’nün teşfkiyle edebiyata adım atarak, çok güzel öyküler yazdı, edebiyatımızın bahçesini değerli kitaplarıyla zengin kıldı. Bu sayıya “Sen Orada Görün” adlı öyküsüyle konuk oluyor.

Dergimize her zaman çeşit türde eserleriyle katkı sunan Ankara’daki edebiyatçı dostumuz Havva Tekin, en yeni şiirlerinden biri olan “Güzel boyunlu bir kuştu sevmek” diyor dergimizin bu sayısında. Gazeteci, yazar, şair, aydın Fahri Mermer’i yitireli 20 yıl oldu. Genç yaşta bu dünyaya gözlerini yuman Mermer’i rahmet, minnet ve özlemle anıyoruz. Sizleri bir demet şiiriyle başbaşa bırakıyoruz. “Gül Kokulu Eller” diyor Emine Duman bu sayımızda yer alan öyküsünde.Sürükleyici bir anlatımı var Emine Duman’ın. 7-8-9. sayfalarda bu öyküyü bulabilirsiniz.

İbrahim Eroğlu dergimize Hollanda’dan konuk oluyor. Uzun tıllardır orada yaşayıp yaratıcılığını sürdürüyor. Dergimize “Bosna Hersek Dörtlükleri” adlı uzun şiiriyle konuk oluyor. Çağdaş Kosova Arnavut Şiiri’nin güçlü kalemlerinden olan Esad Mekuli, Necati Zekeriya’nın dilimize çevirdiği bir demet şiiriyle okura merhaba diyor.
12-13. sayfalarda Aziz Serbest, “Tarihsel İmgeler, Mavi Düşler, Lirik Minyatürler “ başlığı altındaki yazısıyla ressam kardeşi Gültekin Serbest’in özgeçmişi ve sanatı üzerine duruyor.

Değerli gazeteci dostumuz Özden Beyoğlu, İstanbul’dan “Sidar Baran Taş-Ceyda Safçı düeti büyük beğeni kazandı” başlığı altında bir söyleşiyle konuk oluyor. Arka kapakta Batı Trakya’nın genç ama güçlü şairlerinden Edanur İnce ‘nin en yeni şiirlerinden biri yer alıyor. Bu sayıda ayrıca diğer haber ve şiirleri de bulabileceksiniz.
Bir sonraki sayımızda buluşana dek, hoşça kalın, sağlıcakla kalın…

Önceki Haber

Merhamet Derneği: Kutsal Müslüman topraklarında yaşanan İsrail terörüne son verilsin

Sonraki Haber

Ensar Derneği bu Ramazan ayında da ülke çapında ihtiyaç sahibi bölgelerde gıda paketi dağıttı