Türkçe’nin Kosova’da yaşatılması ve gelecek nesillere aktarılması için önemli rol üstlenen Türkçem dergisi, 242. sayıya ulaştı.

2021’e merhaba dedik. Gönül ister ki, öncelikle pandeminin yenilgiye uğrayacağı yıl olsun.


Son bir yıl içinde edebiyatımıza, sanatımıza çok büyük katkıları olan nice değerlerimizi kaybettik. Onlar ki ömürlerini bu dil için, bu topraklarda kimliğimizi onurlu bir şekilde yaşatmak için harcadılar. Onlar ki Fahri Kaya’ydı, İlhami Emin’di, Zekir Sipahi’ydi…Hepsi de Rumeli’de yaşadıkları zamana derin izler bırakarak aramızdan ayrıldılar…Bize düşen onların eserlerine sahip çıkarak, özdeşlerini yarınlara taşımak, gelecek nesillere ulaştırmaktır.


Gene bizden biri olan, sanata, edebiyata gönülden bağlı olan, desteğini esirgemeyen, bir sözle çok yönlü kişiliğiyle İzmir’e, Türkiye’ye, Balkanlara, Türk dünyasına şanı duyulan o güzel insanı, o güzel dostu, o güzel büyüğümüz Kemal Baysak’ı da kaybetmenin üzüntüsü içindeyiz.


Bizler Türkçem olarak, yitirdiğimiz değerlerimizin izinde yürüyerek üstümüze düşen sorumlulukları en güzel bir şekilde yerine getirmek için çaba harcayacağız.
2021 yılının ilk sayısıyla siz saygıdeğer okurlara ulaşmış bulunuyoruz.


Gittikçe genişleyen bir yazar kadrosuyla hep daha güzelin peşinden giderek, sizi ilgilendirebilecek konuların yer aldığı bu sayıyı da beğeneceğinizi umuyoruz.
Türkçem bu toprakların kokusu rengi olmaya devam edecektir. Bir yandan İkinci Dünya Savaşı sonrası buralarda gelişen edebiyatın klasiklerini ve onların eserlerini gündemde tutarken, bir yandan da yeni edebiyatçıların ortaya çıkması için elinden gelen çabayı sürdürmekte kararlıdır.


Diğer dillerdeki edebiyatlardan da sayfalarında örnekler vermeye devam edecektir.
Türkçem’i siz bu konuma getirdiniz. Başarılar sizin sayenizde elde edildi. Bu yüzden eserlerinizi, ürünlerinizi göndermeye devam edin. Gene birlikte yol alalım. Unutmayalım, güzellikler paylaşıldıkça daha bir anlam kazanır.
Yeni bir sayıda buluşana dek, hoşça kalın, dost kalın.
Ve elbet ki gönül pandemisiz günlerde buluşmayı arzediyor.

Kosovaport

Önceki Haber

Bulgaristan’da restoran sahipleri Kovid-19 kısıtlamalarına isyan etti

Sonraki Haber

Yunanistan’da koronavirüsten ölenlerin sayısı 5 bin 488’e yükseldi