Kosova’da yayınlanan “Türkçem” Dergisi’nin 235. sayısı çıktı

Türkçe’nin Kosova’da yaşatılması ve gelecek nesillere aktarılması için önemli rol üstlenen Türkçem dergisi, 235. sayıya ulaştı. Öğrencilerin şiir ve yazılarına yer veren dergi, edebiyat sevgisini aşılamayı hedefliyor. Türkçem Genel Yayın Yönetmeni Zeynel Beksaç’ın 235. sayıyı anlattığı yazısını sizlerle paylaşıyoruz.

Rumeli’de, Balkanda büyük bir aşkla yaşatmaya çalıştığımız Türkçem dergisinin 235. Sayısından herkese selam, sevgi ve saygılarımızı sunuyoruz.

Bizimle birlikte yol alan, sayfalarımızda güzelliklere imza atan, bu topraklarda barış ve kardeşlikten yana olan herkese minnettar olduğumuzu belirtmek isteriz tekrar tekrar.

Bizim her zaman vurguladığımız gibi birincil görevlerimizden biri de Türkçeyi buralarda yaşatmaktır. Türkçe eğitime elimizden geldiğince katkı sunabilmektir.

Vatanımız Kosova’yı çok seviyoruz. Anaülkemiz Türkiye’ye her şeyimizle bağlıyız. Sevinci sevincimiz, kederi kederimizdir.

Yine çok önemsediklerimiz arasında buralardaki Türk edebiyatına yeni değerler katabilmektir. Yeni kalemerlerini ortaya çıkarabilmektir, yeni edebi ürünlere sayfalarımızda yer verebilmektir.

Türkçem olarak bir yandan da Türk Dünyası Edebiyatına gücümüz yettiğince ulaşabilmek ve okurlarımıza o zenginlikten de tadımlık olarak olsa da verebilmektir.

Bir başka etkinliğimiz de yayın hayatına başladığımız 1999 yılından bu yana çocuk edebiyatının değişik alanlarında  başarılı olanlara Türkçem dergisinin uluslararası ödülünü vermektir. Dergi içeriği olarak bulunduğumuz koşullar gereksiniminden hareketle  yetişkinlere  kaymış olsak da, bu ödülü çocuk edebiyatı alanındaki başarılar için sürdürmede kararlıyız.

Değerli okurlar,

Türkçem dergisi olarak bu sayımızda da sizleri yakından ilgilendirecek konularla karşınızdayız.

Sizlerden yana gördüğümüz ilgi bizi hep yüreklendirdi. Ayakta tuttu. Çalışmalarımıza daha bir tutkuyla sarılmamıza neden oldu, oluyor.

Yeni çalışmalarınızı her zaman bekliyoruz.

Sizlerle birlikte yol almaktan hep büyük bir mutluluk ve kıvanç duyduk.

Yeni bir sayıda daha beraber olana dek mutlu kalın, illa ki sağlıklı, hoş kalın.

Sevgilerimizle.

Read Previous

15 Temmuz Şehitleri, Sofya’daki Banyabaşı Camii’nde anıldı

Read Next

Kosova’da 388 testten 205 yeni vaka tespit edildi