Türkçe’nin Kosova’da yaşatılması ve gelecek nesillere aktarılması için önemli rol üstlenen Türkçem dergisi 255. sayıya ulaştı. 

Türkçem Genel Yayın Yönetmeni Zeynel Beksaç’ın 255. sayıyla ilgili yazısını sizlerle paylaşıyoruz:

Türkem dergisinin 255. Sayısından herkese merhaba diyoruz.

Devam dedik. Yolumuz yoldur. Durmak yok. Şartlar çetin de olsa.

Bu zaman dilimini yaşıyorsak, bu zaman diliminde varsak ve bu zaman dilimine tanıksak,

Bir şeyleri yarına aktarmak görevimiz. Sorumluluğumuz…

Her şeyden önce “Kardeş Kalemler” dergisine, editörü Sayın Yakup Ömeroğlu’na derginin Şubat 2022

Sayısını şahsımıza, edebiyatımıza, dergiciliğimize, sanatımıza ayırmış  olması doğrusu beni son derece onore etmiş, şereflendirmiştir. Türk Dünyasının bu ortak dergisine sonsuz ömürler diliyorum.

Türkçemize topyekün kucak açması tarihi bir görevdir, sorumluluktur, onurdur.

Bu yüzden Kardeş Kalemler dergisi tümümüzün ortak dergisidir…Kosova’dan Sibirya’ya kadar…

Emeği geçen herkese yürekten selamlar…

Dergimizin bu sayısının kapağına konu olan değerli Türkolog, bilim adamımız Prof.Dr. Tacida Zubçeviç  Hafız, Rumeli’nin en köklü , ilk kadın derneklerinden başında değerli arkadaşımız Birsen Gota’nın bulunduğu “Zübeyde Hanım” Kosova Türk Kadınlar Derneği tarafından Yılın Kadını, Yaşam Boyu Hizmet ve Başarı Ödülü’ne layık görüldü. Ödül, Prizren’de törenli bir şekilde gerçekleşen etkinlikte, ailesi,sevenleri ve halkın bulunduğu bir ortamda kendisine  Kosova Bakanı ve KDTP Başkanı Fikrim Damka tarafından verildi. Ayrıntılar dergimizin bu sayısında. “Türklük bilimine duyduğu tam bir tutku, adeta bir aşktı…” diyor “Annem: Prof.Dr. Tacida Zubçeviç Hafız” adlı yazısında, Ayla Hafız Küçükyıldız.  Bilim adamımız Tacida hanımı bir başka açıdan anlamak için bu yazıyı okumalısınız.

Prof.Dr. Tacida Zubçeviç Hafız, ayrıca bu sayıda, Osmanlı döneminde değğerli bir şair olan Hacı Ömer Lütfü’yü konumluyor.

Bizim yakından tanıdığımız, sevdiğimiz, onun da Balkan Türklerini sevdiğine adımız gibi inandığımız değerli bilim adamımız, dostumuz Mehmet Samsakçı, bu kez Türkçem’e “Çuvala Sığmayan Mızrak”:

Balkan Türklüğü ve Türkleri konulu yazısıyla konuk oluyor. Mutlaka okumalısınız diyoruz..İlginizi çekebilecek bir yazı, bir yaklaşım.

Dr.Taner Güçlütürk, kapakta yer alan Prof.Dr. Tacida Zubçeviç Hafız’ı titiz,ayrıntılı bir şekilde ele alıyor. Öğrencisi olarak hem Tacida hanımı, hem de eşi Prof.Dr.  Nimetullah Hafız’ı yakından tanıyor ve aynı zamanda gıpta edilecek bir dostluk var ailece olarak aralarında. Dostumuz Taner’e bu yazısından ötürü teşekkürü borç biliriz. Bir de Güçlütürk’ün şiirde almış olduğu ödül var. Kosova Türk şiirine verilmiş bir ödül olarak da kabul ediyoruz.Onun için de ayrıyetten kendisini kutluyoruz.

Azerbaycan, Türkiye, Kırım’dan öyküler, genç yazarlardan denemeler, ad yapmış şairlerimizden şiirler, güncel haberler bu sayımızda okuyabileceğiniz diğer eserlerle karşınızdayız.

Bir başka sayıda görüşene dek , sağlıkla kalın, hoş kalın, yüzünüzden gülüş eksik olmasın.

Önceki Haber

Kosova Başbakanı Kurti, Macron’u tebrik etti

Sonraki Haber

Bosna Hersek ilk kez bölge ülkeleri ile ticarette artıya geçti