Türkçe’nin Kosova’da yaşatılması ve gelecek nesillere aktarılması için önemli rol üstlenen Türkçem dergisi 251. sayıya ulaştı. 

Türkçem Genel Yayın Yönetmeni Zeynel Beksaç’ın 251. sayıyla ilgili yazısını sizlerle paylaşıyoruz:

Değerli okurlarımız,
geçen sayıda 250. sayının gururunu yaşadık. Şimdi yeni sayıların peşine düşmenin zamanı ve sorumluluğu.
Hep birlikte nice güzellikleri daha göğüsleyeceğimizden eminiz.

Bu sayıda da size layık bir içerikle ulaşabilmek için çaba harcadık.
Nice etkinliklerin yaşandığı bir zaman dilimine tanık olduk.
Ad yapmış şairimiz Leyla Şerif Emin Özbekistan’a gitti. Balkan Türk şiirini temsilen 2020 Türk Dünyası Başkenti seçilen Hive ve Harezm şehirlerinde düzenlenen Türk Dünyası Şairler Buluşması’na katıldı. Etkinlik, TÜRKSOY, TİKA ve Harezm Valiliği iş birliğinde Özbekistan‘ın Harezm ve Hive şehirlerinde düzenlendi. Leyla Özbekistan yolculuğunun hatıralarını bu sayıda yazdı.

Değerli okurlarımız, Üsküplü vatan şairi Abdülfettah Rauf’un şiirleri 60 yıl sonra okuyucuyla buluştu. “Yine Vatan İçin” başlıklı şiir kitabı için Üsküp’te tanıtım toplantısı düzenlendi. Kuzey Makedonya’nın başkenti Üsküp’teki Davut Paşa Hamamı’nda gerçekleştirilen toplantıya, eski Kuzey Makedonya Anayasa Mahkemesi Başkanı Salih Murat, Türkiye Yazarlar Birliği Onursal Başkanı Mehmet Doğan, Makedonya Türk Sivil Toplum Teşkilatları Birliği Genel Başkanı Hüsrev Emin, ülkedeki Türk kurum ve kuruluşların temsilcileri ve çok sayıda davetli katıldı. Konuyla ilgili ayrıntılar, bu sayımızda yer alıyor.

Mehmet Yardımcı bu kez Kıbrıs Türk Edebiyatının çok önemli araştırmacı yazar ve şairi Harif Fedai’yi konumluyor.

Değerli okurlar,
geçenlerde Tiran’da, Tiran Yunus Emre Enstitüsü ve Tiran Nev York Üniversitesi olarak “Yunus Emre’nin Evrensel Mesajı” konulu panel düzenlendi. Panelde konuşmacı olarak bizler de hazır bulunduk. Ayrıntılara bu sayıda yer alan yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Dr. Taner Güçlütürk, bu sayıda ünlü gazeteci şair Aziz Serbest’in en yeni kitabı olan “Tan’da yazdıklarım” üzerine duruyor. Balkan Harbi’nden sonra Kosova’da Türkçe eğitimin başlamasının ve Prizren Doğru Yol Türk Kültür Sanatlar Derneği’nin kuruluşunun 70. yıllarına armağan edilen kitap, 271 sayfadan oluşuyor. Ayrıntıları dergi sayfalarında bulabilirsiniz.

Öyküler, şiirler, diğer konulardaki yazı ve haberler içeren Türkçem dergisinin 251. sayısı ilginizi çekeceğinize inancımız tamdır.

252. sayıda buluşana dek, sağlıcakla kalın, yüzünüzden gülüş eksik olmasın.

Önceki Haber

AB, seyahat listesini güncelledi

Sonraki Haber

Naim Süleymanoğlu vefatının 4. yılında kabri başında anıldı