Kosova’da Yaşanan Protestolarda 15 Polis Yaralandı

Dün akşam Ana muhalefet partisi Vetëvendosje Hareketi’nin liderlerinden milletvekili Albin Kurti’nin tutuklanması üzerine yaşanan gösteri olaylarında 15 polis ve bir vatandaş yaralandı.

Vetëvendosje sempatizanları, karakol binasını koruyan polis ile çatıştı. Kosova polisini taş yağmuruna tutan göstericiler, polis kordonunu yarmak istedi. Polis, göstericileri dağıtmak için göz yaşartıcı bomba ve biber gazı kullandı. Ardından şehir merkezine yönelen göstericiler yollara çöp konteynerleri yerleştirerek ve ateşe verdi.

Polis sözcüsü Baki Kelani geçen hafta milletvekili Albin Kurti’nin Meclis’te göz yaşartıcı bomba attığını vurgulayarak bu eşi görülmemiş olayla ilgili göz altına alındığını kaydetti. Sözcü Kelani Kurti’nin gece yarısında serbest bırakıldığını söyleyerek protestolara katılan diğer 9 kişinin ise tutuklandığını iafade etti.

Kosova Hükümeti, ülke kurumlarında yasa ve düzeni, güvenlik ve huzuru bozmaya yönelik olan muhalefetin bu şiddet eğilimli protestolarını kınayarak, tüm muhalefet partilerine anarşik eylemlerden ve kurumlara karşı şiddet kullanmaktan vazgeçmelerine çağrı yaptı.

TIMEBALKAN

Read Previous

Türkiye Cumhuriyeti Üsküp Büyükelçiliğinde Taziye Defteri

Read Next

‘Türkiye iyi dostlarımızdan birisi’

1,197 Comments